Növeli az ingatlan értékét, ezáltal az elkérhető bérleti díjat is egy minőségi felújítás, ami kapósabbá teszi az adott lakást, amely az átlagnál gyorsabban el- és kiadható – foglalja össze sokéves tapasztalatait a Világgazdaságnak Papp Linda építészmérnök, a CasaLinda Stúdió alapítója. 

S/ALON
A dizájn értéknövelő hatása forintosítható. Fotó: S/alon Budapest

A hétvégén nyíló, ötödik alkalommal megszervezett lakástrend-kiállítás, a S/alon apropóján felmerül a kérdés, hogy a jelenlegi lakáspiaci mélyponton milyen vonzerőt jelent egy lakberendezési kiállítás, illetve kiket szólíthat meg. Az építészmérnökként, belsőépítészként és ingatlanközvetítőként is tapasztalt szakember szerint 

a lakásbérbeadási piac épp felpörgőben van a megdrágult lakáshitelek miatt, 

és a növekvő külföldi vendégéjszakák száma miatt a budapesti Airbnb-lakások iránti kereslet is élénkül, vagyis a minőségi lakásfelújítások, a belsőépítészeti átalakítások és a dizájntermékek iránti érdeklődés korántsem nullázódott le.

A valós piaci példák beszédesek: egy nemrég 55 millió forintért, azaz egymilliós négyzetméteráron megvásárolt, 55 négyzetméteres, XI. kerületi lakás felújítására és berendezésére 15 millió forintot költött egy befektető, akinek az összességében 70 millió forintos befektetése egy körülbelül 85 millió forintért eladható ingatlant eredményezett. 

home
A XI. kerületi lakás fürdőszobája felújítás előtt és után. 
Fotó: Papp Linda / Palkó György

A minőségi felújítás és az egyedi ötletekkel különlegessé formált dizájn miatt ezt a lakást azonnal bérbe is adták havi 320 ezer forint plusz rezsiért.

Ugyanennek a lakásnak az alacsony minőségű vagy középszerű felújítása esetén várhatóan 260-280 ezer forintos bérleti díj lett volna elérhető, illetve a bérbeadás tempója is lassult volna. 

A korszerűtlen és lelakott, tehát 

a rossz lakás rossz bérlőt vonz,

aki nem fizet időre, a kauciót nem tudja egyben letenni, a viselkedése is problémás, vagyis olyan, akitől minden bérbeadó joggal tart – fogalmazott Papp Linda. Az építészmérnök-belsőépítész ugyanakkor leszögezte: a jó dizájn és a jó lokáció önmagában is minőségi ugrás, és más bérlői piacra enged benevezni.

Az idő is pénz, mind a bérbeadásnál, mind az eladásnál. A hetekig, hónapokig bérlőre váró lakás megtérülési ideje nő, az elérhető hozam pedig minden egyes üres hónappal csökken. 

S/ALON
Inspiráló ötleteket kínálnak a tematikus kiállítások. 
Fotó: S/alon Budapest

Ma egy felújítandó budapesti ingatlan átlagos négyzetméterára egymillió forint, aminek a felújítására még további 250-300 ezer forintot kell költeni, ezért felértékelődött a belsőépítészek és lakberendezők szerepe. 

A tervezők négyzetméterre vetített díja 15-30 ezer forint körül mozog, ami majdnem azonos a hidegburkoló díjával,

cserébe azonban tapasztalatuk és kapcsolati rendszerük miatt ez az összeg sokszorosan megtérül. 

Eladásnál is sokat nyom a latban a vonzó dizájn és a minőségi anyagokkal történt felújítás, aminek segítségével akár az ingatlanközvetítő tetemes, milliós nagyságrendű díja is megtakarítható, ha a tulajdonosnak sikerül egyedül értékesítenie a lakást vagy a házat.

S/ALON
Minden enteriőr egyszeri műalkotás. 
Fotó: S/alon Budapest

A dizájnra mindenki vevő

A lakberendezési magazinokban szereplő látványvilág az aktuális trendekkel együtt kézzelfoghatóvá válik a lakástrend-kiállításon, aminek hangsúlyozott értéke, hogy az egyszeri műalkotásként értelmezett enteriőrök elemeihez kínál beszerzési útmutatót. A Budapest Arénában pénteken megnyíló S/alon kiállítás állandó tematikus blokkjában, a Hello Magyar Design tárlatában 30 hazai művész legújabb tervezésű bútorait, lámpáit, textileit és kerámiáit is megismerheti a közönség. Hazai tervezőkkel, kivitelezőkkel dolgoztatni a fenntarthatóság miatt is fontos irány, a helyben elérhető termékek ugyanis jóval környezetkímélőbbek, mint a messzi országokból importáltaké.