BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Megint az európai sztárklubok járnak igazán jól: ennyit kerestek eddig a csapatok a FIFA Klubvilágbajnokságán

Bő két hete harminckét együttessel kezdődött meg az alaposan átalakított, egy hónapos monstre futballtornává duzzasztott klubvilágbajnokság az Egyesült Államokban. A nagyszabású viadalt megálmodó FIFA-elnök, Gianni Infantino egymilliárd dollár pénzdíjat oszt szét a részt vevő klubok között. Eddig a legtöbbet a Real Madrid kereste 61,5 millió dollárral, de az első hat helyezett alakulat már biztosan több mint 50 millió dollár pluszbevétellel tér haza, a klubvilágbajnokság végső győztese pedig 126 millióval gazdagodik majd.

A FIFA-klubvilágbajnokság az elmúlt hónapokban, már jóval a megkezdése előtt is rengeteg vitát váltott ki, és megosztotta a futballvilágot. Az amúgy is csapágyasra hajtott játékosoknak, akik inkább a szabadságukat töltenék, csak nyűg a torna, egy újonnan létrehozott viadal esetében komoly presztízsről is nehéz beszélni, és egyelőre a szurkolói érdeklődés is hullámzó. 

klubvilágbajnokság
Eddig a Real Madridé a legnagyobb bevétel a Klubvilágbajnokságon / Fotó: AFP

A FIFA, élén Gianni Infantino elnökkel, aki az egész klub-vb fő ötletgazdája, persze egyértelmű sikertörténetről beszél, s majd a torna végén érdemes is lesz mérleget vonni, az viszont biztos, hogy a szervezők, elsősorban a szaúdi szponzoroknak köszönhetően egy igencsak szép összeget, jelesül egymilliárd dollárt osztanak szét a részt vevő csapatok között, ami még így, a nyár kellős közepén is komoly motivációs erővel bírhatott.

A klubok egyrészt a tornán elért eredményeik alapján részesülnek a FIFA díjalapjából, minden csoportmeccsen elért győzelem után 2 millió dollár járt, a döntetlenek pedig 1 milliót értek. A nyolcaddöntőért járó bónusz 7,5 millió dollár, a negyeddöntőbe jutás további 13,1 millió dollárt hozott a konyhára az érintetteknek, az elődöntősök további 21 millió dollárral lesznek gazdagabbak, s ugyanennyit kap majd a döntő vesztese is. A finálé megnyerése további 40 millió dollár bevételt jelent.

Már a puszta részvételért, egyetlen perc játék nélkül is súlyos dollármilliókat kaptak a csapatok

Eddig tart az igazságosabb része a pénzosztásnak, abba ugye nehéz belekötni, hogy minél tovább menetel egy csapat a tornán, annál nagyobb summát utaljon a végén a számlájukra a FIFA. 

Az viszont már jóval kevésbé méltányos Infantinóék részéről, hogy a különböző konföderációk, azaz kontinentális-regionális szövetségek csapatai eltérő arányban részesülnek az összdíjazás egy másik részéből, amit a puszta részvételért adtak a kluboknak.

Az európai csapatok egyenként 12,81 és 38,19 millió dollár közti összeget kaptak a szereplésükért, az egyes kluboknak járó pontos összeget a sportszakmai és marketingértékük alapján határozták meg a FIFA illetékesei.

Paris Saint-Germain v Inter Miami CF: Round Of 16 - FIFA Club World Cup 2025
A Paris Saint--Germain futballistái már körülbelül harmadannyi pénzt szereztek a klubvilágbajnokságon való szereplésükkel, mint amennyit a csapat a BL megnyeréséért kapott az UEFA-tól / Fotó: NurPhoto via AFP

A dél-amerikai csapatok 15,21 millió dollárt kaszáltak amolyan pályára lépési bónuszként, míg az észak- és közép-amerikai, afrikai és ázsiai egyesületek markát 9,55 millió dollár ütötte. Az óceániai térség egyetlen képviselőjeként az Auckland City 3,58 millió dollárhoz jutott azért, hogy játékosai elutaztak az Egyesült Államokba, és lejátszottak három csoportmérkőzést. A Boca Juniors ellen elért döntetlenjük után még egymillió dollárt kaptak, így összesen 4,6 millió dollárral zárták a vb-t, ami a legkevesebb az egész mezőnyben, viszont mivel félprofi együttesről van szó, nekik ez is igen komoly bevételnek számít. Csak összehasonlításképp: ez a pénz 61-szerese annak az összegnek, amit az óceániai BL megnyeréséért kaptak.

A Sports Illustrated összesítette a csapatok által eddig megszerzett pénzdíjakat. Az egyenlőtlenségeket jól mutatja, hogy a Manchester City a nyolcaddöntőben kiesett az al-Hilal ellen, mégis 51,7 millió dollárral a bevételi lista hatodik helyén áll, míg az őket búcsúztató szaúdi gárda jóval kevesebbel, 34,2 millió dollárral csak a tizedik.

Az eddig tíz legtöbb pénzt gyűjtő csapatból hét európai, a hetedik-nyolcadik helyen 39 millió dollárral holtversenyben álló Palmeiras és Fluminense képviseli Dél-Amerikát, míg a már említett szaúdi al-Hilal tizedikként Ázsiát.

Az Auckland City játékosai ünneplik a csapat egyenlítő gólját a Boca Juniors ellen. Az új-zélandi gárda 4,6 millió dollárt szerzett, ez a mezőny legtöbb csapatának aprópénz, nekik félprofi klubként viszont jelentős összeg / Fotó: AFP

Más kontinensek klubjainak néhány tízmillió dollár masszív bevételnek számít, ám az európai nagycsapatok számára egy ekkora pénzdíj nem nevezhető hatalmas tételnek az éves költségvetésben. Ugyanakkor persze minden egyes pluszcent jól jön, és egy hosszabb meneteléssel már a klubvilágbajnokságon is lehet annyit keresni, amennyiért egy gazdagabb elitkubnak is megéri az egy hónapos amerikai kirándulás.

A Paris Saint-Germain például 174,5 millió dollárt söpört be a Bajnokok Ligája megnyerésével, ennek az összegnek eddig nagyjából a harmadát focizták össze Dembeléék azzal, hogy bejutottak a klub-vb negyeddöntőjébe.

A FIFA-klubvilágbajnokság végső győztese a Sports Illustrated kalkulációja szerint minden bónusszal együtt nagyjából 126 millió dollárt vihet majd haza, az pedig azért már egy PSG-nek, vagy más topligában szereplő sztárcsapatnak sem a fagyipénz kategória.

Ennyit kerestek eddig a csapatok a FIFA-Klubvilágbajnokságon:

  1.  Real Madrid – 61,5 millió dollár
  2. Bayern München – 58,2 millió dollár
  3.  PSG – 55,9 millió dollár
  4. Chelsea – 53,6 millió dollár
  5.  Borussia Dortmund – 52,3 millió dollár
  6.  Manchester City – 51,7 millió dollár
  7.  Palmeiras – 39,8 millió dollár
  8.  Fluminense – 39,8 millió dollár
  9.  Internazionale – 36,8 millió dollár
  10.  al–Hilal – 34,2 millió dollár
  11.  Benfica – 29,9 millió dollár
  12.  Flamengo – 27,7 millió dollár
  13.  Botafogo – 26,7 millió dollár
  14. Juventus – 26,6 millió dollár
  15.  Porto – 24 millió dollár
  16.  Atlético Madrid – 23,7 millió dollár
  17.  Inter Miami – 21,1 millió dollár
  18.  Monterrey – 21,1 millió dollár
  19.  River Plate – 18,2 millió dollár
  20.  Boca Juniors – 17,2 millió dollár
  21.  RB Salzburg – 15,8 millió dollár
  22.  Mamelodi Sundowns – 12,6 millió dollár
  23.  ES Tunisz – 11,6 millió dollár
  24.  Al–Ain – 11,6 millió dollár
  25.  Al Ahly – 11,6 millió dollár
  26.  Los Angeles FC – 10,6 millió dollár
  27.  Seattle Sounders – 9,6 millió dollár
  28.  Urawa Reds – 9,6 millió dollár
  29.  Ulszan HD – 9,6 millió dollár
  30.  Wydad Casablanca – 9,6 millió dollár
  31.  Pachuca FC – 9,6 millió dollár
  32.  Auckland City FC – 4,6 millió dollár

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.