BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ettől félt a legjobban Brüsszel: Kína közölte az EU-val, sose hagyja, hogy Oroszország elveszítse a háborút – "Ha beszállunk, azonnal vége"

Kínának nem érdeke, hogy a konfliktus véget érjen, mert elvonja az amerikaiak figyelmét. Azonban Peking szerint ha jelentős segítséget nyújtanának Moszkvának, a háború már rég véget ért volna.

Kína nem engedheti meg magának, hogy Oroszország elveszítse a háborút Ukrajnában, mert attól tart, hogy akkor az Egyesült Államok teljes figyelme Kína és a csendes-óceáni térség felé fordul – mondta Vang Ji kínai külügyminiszter szerdán Kaja Kallasnak, az Európai Unió külügyi főképviselőjének.

Wang Yi - Johann Wadephul meeting in Berlin
Az elhúzódó háború Kína számára ideális helyzet / Fotó: Anadolu via AFP

A megszólalás megerősíti a korábbi brüsszeli félelmeket Kína álláspontjával kapcsolatban, ám szembemegy mindazzal, amiről Peking eddig nyilvánosan beszélt, hiszen a kínai külügy eddig azt hangsúlyozta, hogy az ország nem része a konfliktusnak. Néhány európai tisztviselő ugyanakkor a South China Morning Post beszámolója szerint meglepődött a kínai megszólalás őszinteségén.

Hiába a kínai törekvés, Washingtont már így sem érdekli az orosz–ukrán háború

Ugyanakkor Vang tagadta azokat a vádakat, hogy Kína jelentősen segítené az orosz háborús erőfeszítéseket pénzügyileg vagy katonailag, mondván, akkor a háború már rég véget ért volna. Kérdés azonban, hogy a háború elnyújtására tett kínai törekvések célt érnek-e, hiszen a Trump-adminisztráció Oroszország veresége nélkül is egyre kevesebb figyelmet és erőforrást fordít Ukrajnára, és egyre inkább áthelyezi a fókuszt a csendes-óceáni térségre és különösen Kínára. Az európai–kínai kapcsolatoknak ugyanakkor egészen biztosan nem használ, hogy a kontinens szomszédságában Peking egy háború tartósítására törekszik.

Az orosz invázió után Kína nem csatlakozott a nemzetközi szankciókhoz, sőt az orosz nyersanyagok egyik legnagyobb vásárlójaként tűnt fel, és kínai cégek számos kettős felhasználású eszközt szállítanak az orosz hadiipar számára, amelyek nélkül Moszkva nehezebben tudná folytatni a háborút. 

Peking eddig arra sem volt hajlandó, hogy nyomást gyakoroljon Moszkvára a háború lezárása érdekében, helyette a két ország közötti határtalan barátságot hangsúlyozta.

Vang történelemleckét adott Kallasnak

A maratoni, négyórás tárgyaláson az orosz–ukrán háború mellett számos más kérdés is szóba került. Főként a kereskedelemről volt szó, de a kínai külügyminiszter többször kioktatta az egyébként még a Szovjetunióban született Kallast a történelemből és a reálpolitikából.

A kereskedelmi kérdésekben Kallas arra helyezte a hangsúlyt, hogy konkrét megoldásokat találjanak a gazdasági kapcsolatok egyensúlyának helyreállítására, az egyenlő versenyfeltételek megteremtésére és a piaci hozzáférés kölcsönös javítására. Az uniós diplomata arra is felszólította Kínát, hogy vessen véget piactorzító gyakorlatainak, beleértve a ritkaföldfémek exportjára vonatkozó korlátozásokat is, amelyek jelentős kockázatot jelentenek az európai vállalatokra nézve, és veszélyeztetik a globális ellátási láncok megbízhatóságát.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.