BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyezség a HM és a vezérkar integrációjáról

A Magyar Honvédség reformjának első szakasza a végéhez közeledik azután, hogy a parlamenti pártoknak sikerült megállapodniuk a Honvédelmi Minisztérium (HM) és a vezérkar integrációjáról. Szabó János honvédelmi miniszter esetleges menesztését kormányzati források nem erősítették meg lapunknak. Bár hozzátették, "Orbán Viktor kormányfő tisztában van a HM nehézségeivel".

A kormányfői utasításnak megfelelően az év végéig sikerül a legfontosabb döntéseket meghozni a Magyar Honvédség (MH) átalakításáról. A személyi kérdések lezárultak, a több száz fős felső katonai vezetői szint beosztásairól is határoztak. A létszámcsökkentéssel párhuzamosan zajlik a HM és a honvédvezérkar integrációja is. A parlamenti pártok tegnap már a normaszövegben is megállapodtak, a törvénymódosítások még az idén a kormány elé kerülhetnek, az Országgyűlés tavasszal el is fogadhatja azokat.
A haderőreform első szakaszának záróakkordja lesz az integráció, amely már a jövő évben befejeződhet -- mondta a tegnapi hatpárti tárgyalás után Póda Jenő kormány-főtanácsadó. Elfogadták az alkotmány, a honvédelmi és a szolgálati törvény módosításának szövegszerű javaslatát. Ha a HM új szervezeti és működési szabályzatának és a katonai felső vezetés szervezeti rendjének javaslata is elfogadható lesz az MSZP számára, akkor nincs akadálya a kétharmados törvénycsomag megszavazásának -- közölte Juhász Ferenc (MSZP).
A megkérdezettek egyaránt azt hangsúlyozták, hogy a korábbi veszélyeket elhárítva valódi integráció lesz, nem pedig a HM és a vezérkar mechanikus összetolása, amelyben mindkét egység önálló életet él. Az elv -- az MSZP elnöksége által elfogadottak alapján -- az, hogy minden igazgatási jellegű feladat a közigazgatási államtitkáré, a katonai-szakmai ügyek a vezérkari főnökhöz tartoznak. A két vezető egymással mellérendelt viszonyban lesz, a megszűnő honvédségparancsnoki poszthoz rendelt 17 jogkört tételesen elosztották közöttük.
Eltérően nyilatkoztak viszont a felek arról, hogy az egyik kritikus pontként emlegetett döntéshozatali metódus végül is mi lesz. Póda Jenő szerint az általuk kidolgozott eljárást fogják követni, amelyben a politikai vezetés utasítására a katonai "blokk" előterjeszti a javaslatot, azt a civil oldal megvitatja, elfogadja vagy visszadobja, a katonák végül végrehajtják a rájuk eső feladatot. Juhász Ferenc viszont megismételte, hogy ezt a "pingpongmodellt" az MSZP rossznak tartja és elutasítja, és szerinte nincs is szó erről.



Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.