BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Civilben többen halnak meg

Nincs összefüggés az urántöltetű lövedékek és a Balkánt megjárt katonák leukémiás megbetegedései és halálesetei közt -- összegezte a tagországok tapasztalatait a NATO egészségügyi főnökeinek tanácsa. A magyar csoportfőnök tegnap elmondta: a magyar lakosság daganatos betegségekkel összefüggő halálozási rátája sokkal magasabb, mint az uránlövedéknek tulajdonított esetek száma.

Nem találtak összefüggést a gyengített urántartalmú lövedékek és a balkáni békefenntartásban részt vevő országok katonái körében előfordult daganatos megbetegedések és halálok között -- tolmácsolta a NATO-ban összegzett tapasztalatokat Svéd László orvos vezérőrnagy, a Magyar Honvédség egészségügyi csoportfőnöke.
A szövetség elismeri, hogy vannak atipikus megbetegedések, de ezeket nem okozhatja az urán. Egy ilyen lőszer felrobbanás utáni gőzét száz évig kellene belélegezni rákos elváltozáshoz -- állította Svéd tábornok. A NATO jelentése szerint a katonákat több káros anyag -- azbeszt, cink, savak --, fertőzés, továbbá stressz veszélyezteti, ezeket a szövetség szerint kutatni kell.
A Balkánon 1992-től mostanáig megfordult 575 261 katona között eddig 71-nél észleltek hematológiai vagy nyirokrendszeri megbetegedést, az elhalálozások aránya semmilyen szignifikáns eltérést sem mutat az egyes tagországok népességének 20--29 éves korosztályában regisztrált rátától -- mutatott rá a Brüsszelben összegzett jelentés másik megállapítására Svéd tábornok.
Eddig 3731 magyar katona szolgált a térségben, 1710 adatát már feldolgozták. Nálunk százezer lakosra 7,5 leukémiás és 26,9 vastagbél-daganatos halál jut, az összes daganatos betegség rátája 235,4. Ezt a világrekordot messze alulmúlja a regisztrált elváltozások, halálok aránya -- tette hozzá Svéd tábornok.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.