A felnőtt szívsebészet modern vívmányairól igen sok szó esik a sajtóban. Egyre többen vannak tisztában olyan fogalmakkal, mint például a bypassműtét, azaz a beteg koszorúérszakaszának kikerülése, a test más helyéről vett ép ér bevarrásával. Nagy publicitást kapott a bőr alá beültethető ritmusszabályozó (pacemaker) vagy a szívet vészhelyzetben "kiütő" apró készülék, a defibrillátor is. Nem újdonság az sem, hogy ma már a mellkas megnyitása, azaz szívműtét nélkül megoldható számos betegség: ehhez az ereken keresztül a szívbe felvezetett katéteres eszközöket használnak.
Arról azonban már jóval kevesebbet tud a laikus közönség, hogy bár csendes, de igazi forradalom zajlik a gyermekkardiológiában is, méghozzá kiugróan jó eredményekkel. Ez elsősorban minőségi változást jelent: nem a beavatkozások és a megműtött gyermekek abszolút száma nőtt, hanem az eredmények javultak.
A mennyiség helyett a minőség előtérbe kerülésének egyszerűek az okai: a gyermekgyógyászati szívbetegségek túlnyomó többsége veleszületett, úgynevezett kongenitális szívkór, melyek gyakorisága világszerte egyenletesen oszlik meg, alig mutat különbséget országonként és régiónként. Igazából nem is nő a számuk: mindenütt nyolc ezrelék körüli, azaz ezer gyerekből nyolc születik szívbetegséggel. Ez első hallásra így is soknak tűnik, ráadásul az összes veleszületett szervi fejlődési rendellenesség között a szívet érintő elváltozások a leggyakoribbak. Ám a veleszületett szívbetegségek többsége szerencsére enyhe és/vagy jól gyógyítható. Csupán töredékük sorolható a komplex, összetettebb, súlyosabb elváltozások körébe.
Ez a minőségi ugrás, a gyógyítás sikere, elsősorban a katéteres eszközök elterjedésének köszönhető. Ráadásul a gyermekkorban sokkal többfajta katéteres módszert, és relatíve gyakrabban is használnak, mint a felnőtt szívgyógyászatban.
A felnőtteknél elsősorban a szív elmeszesedett, beszűkült koszorúereit tágítják ki katéterrel, pontosabban ezekhez a véredényekben vezetett "drótokhoz" rögzített ügyes kis eszközökkel (PTCA a módszer orvosi rövidítése). Arra is van mód, hogy az elzáródott ér belsejéről leválasszák a meszes kis darabkákat és a vérrögöt, a trombust.
Gyermekekben a koszorúerek még nem meszesednek el, de ebben a korban is tágítanak eret: koszorúér helyett a szívből kilépő verőereket, az aorta és a tüdőartériák beszűkült billentyűit. A módszer ugyanaz, mint a felnőttkori koszorúereknél alkalmazott eljárás. A szűk szakaszba, az összenőtt billentyűbe katéterrel egy lufballonszerű kis zsákot nyomnak, felfújják levegővel, amely aztán átszakítja az összenőtt billentyűvitorlákat. A beavatkozás gyors, kevésbé megterhelő, mint a régebben alkalmazott műtét, és biztonságos. Sok, úgynevezett kritikus újszülöttkori billentyűszűkületet oldottak így, megmentve ezzel a gyerekek életét.
Gyakori betegség újszülötteknél a nyitott Botallo vezeték. Ennek az érnek a magzati vérkeringésében van nélkülözhetetlen szerepe, ám a megszületést követő órákban-napokban be kell, kellene záródnia. Ha nem, úgy kóros összeköttetés marad fent a bal és a jobb szívfél között, illetve a tüdőt ellátó kis, és minden egyéb szervet ellátó nagy vérkör között, ami megterhel(het)i a szívet. Nemrégiben még az elzárásához operációra volt szükség, amihez persze fel kellett nyitni a mellkast. Ma egy tűszúrással, katéterezéssel, röntgenellenőrzés mellett tolnak fel egy aprócska dugót - valójában kis fémspirált, amely elzárja a vér útját, és amelyet fokozatosan mintegy benő az érszövet. Ezzel kész is: a vér kóros útját egy életre elzárták.
Még látványosabb előrelépést jelentett a pitvari sövényhiány, szakkifejezéssel az ASD II katéteres zárása, gyógyítása. Ezen a lyukon is keveredett a két vérkör vére, és korábban nagy, nyitott szívműtéttel gyógyították, ráadásul úgynevezett szív-tüdő gép felhasználásával, azaz a szív időszakos leállításával. Bár a szívsebészetben ez ma már rutinműtétnek számít, a gyermek számára érthetően igen megterhelő, és azért óhatatlanul vannak kockázatai is. Az Amplatzer eszköznek viszont gyakorlatilag nincs veszélye. Hosszasan kísérleteztek állatokon, míg megállapodtak ennél, a feltalálójáról elnevezett (méregdrága) kis szövetbarát eszköznél. Egyébként azért drága, mert a nitinol nevű ritka fémötvözetet az űrkutatásban fejlesztették ki, és összetétele máig üzleti titok.
Az eljárás lényege, hogy ezt az esernyőszerűen kinyitható és becsukható pajzs alakú fémdarabot, mely összecsukva nem vastagabb a hozzá kapcsolódó katéternél, az ereken át feltolják a szívbe. Ott röntgen segítségével nyomon követve pontosan behelyezik a két pitvart elválasztó lyukba, majd kinyitják. Ezáltal egy mesterséges pajzs alakú záró fal keletkezik, melyet idővel benő a szív saját fala, nyálkahártyája.
Természetesen még számos kardiológiai beavatkozás, számos technika és kombináció létezik. Például komplex szívbetegségek gyógyításához bizonyos katéteres és sebészeti eljárásokat egymással kombinálnak. A lényeg: mindegyik módszer könnyebbé teszi a szakember, de elsősorban a beteg életét. Külön öröm, hogy mindez nem az áhított jövő, még csak nem is a nyugattól elirigyelt vágyálom, hanem hazai realitás: a technika alkalmazásában (elsősorban Szatmári Andrásnak, a kardiológiai intézet főorvosának köszönhetően) kifejezetten az élen járunk. Sőt, számos vonatkozásban túl is szárnyaltunk számos nyugati centrumot: nálunk ma már évente 250 körüli ilyen, katéterinváziós beavatkozást végeznek, átlagosan kétszer annyit, mint a hasonló profilú fejlett európai centrumokban. És mivel sok a beteg, nagy a tapasztalat is, nagyon jók az eredmények, a mennyiség így válik minőséggé.
Igazságtalanok lennénk, ha a sikert csak a "belgyógyászoknak" tulajdonítanánk, mert a gyermekszívsebészet is gyökeresen átalakult. Anélkül, hogy a részletekbe bocsátkoznánk, csak két alapvető változásra hívnám fel a figyelmet.
Az egyik, hogy - hála a műtéti és altatási technikának meg a rengeteg tapasztalatnak - ma már egészen kis súlyú szívbeteg koraszülöttek is megmenthetők. A másik, hogy alig van olyan súlyos szívbetegség, ahol sorozatos műtétekre lenne szükség. A sebészek igyekeznek, szakkifejezéssel "egy ülésben" végleges helyreállító operációkat végezni. Az eredmények nagyon jók, az összműtéti halálozás nálunk öt százalék alá csökkent (világszerte tíz százalékig elfogadott!). A gyermeknek és a szülőknek nem kell hosszú évekig rettegniük, és a következő sebészi beavatkozásra készülniük. Jó esetben akár néhány napos, hetes korban végleges gyógyulás érhető el.
Itt (lenne) az ideje annak, hogy végre megszabadítsuk a szívbeteg gyerekeket attól a stigmától, hogy halálos kórban szenvednek. A gyógyulási esélyük radikális javulásával, azzal, hogy a többségük teljes életet élhet, bizony még a nem szakmabeli kollégák sincsenek mindig tisztában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.