BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Umberto Eco a díszvendég

Tegnap nyílt meg a XIV. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál a Budapest Congress and World Trade Center („lánykori nevén”: Budapest Kongresszusi Központ) 1600 négyzetméterén és a főbejáratnál, ahol körülbelül 250 különböző méretű standon várják a kiállítók és a kiadványok a látogatókat. A rendezvény már rég kinőtte ezt a helyszínt, minden négyzetcentimétert kihasználnak, s minden évben óriási az érdeklődés; tavaly körülbelül 50 000 látogatót regisztráltak. A magyarországi éves könyvforgalom (erről lásd táblázatunkat) jelentős része itt és az Ünnepi Könyvhéten, valamint a karácsony előtti hetekben zajlik.

A zsúfoltság miatt igazán időszerű a „költözés”: Zentai Péter László fesztiváligazgató, a szervező Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE) igazgatója a nyitás előtti sajtótájékoztatón tette közzé, hogy jövőre a jubileumi, XV. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivált új helyszínen, a Jövő Házában („lánykori nevén”: a Millenáris Parkban) rendezik meg, ott ugyanis megtarthatják a fesztivál jellegzetességét, a sokféle termet igénylő programok sorát is.

A rendezvény díszvendége az immáron Budapest Nagydíjjal is elismert világhírű olasz író, Umberto Eco. A díjat eddig már olyan írók vehették át, mint például Kertész Imre (még a Nobel-díj előtt), Slawomir Mrozek, Salman Rushdie, Robert Merle, Mario Vargas Llosa, Günter Grass, tavaly pedig A nagy utazás világhírű írója, Jorge Semprún. Az idei díszvendég Loana királynő titokzatos tüze című kötete a fesztiválra jelent meg magyarul az Európa Könyvkiadó gondozásában. Egyébként már évek óta hagyomány, hogy több kiadó is erre az alkalomra időzíti számos új kötet megjelenését, az idén körülbelül 300 újdonság látott napvilágot.

A díszvendég ország az idén Kanada, amely 800 kötettel és hét íróval képviselteti magát Budapesten. Kanada példája jól mutatja, mennyire fontos az állami támogatás, az ottani kormány ugyanis 1979-ben úgy döntött, hogy jelentősen növeli a dotációt, amely azóta hatmillióról 38 millió dollárra nőtt. Ennek köszönhetően föllendült a könyvforgalom, jelentősen nőtt az írók száma.

Az idei fesztiválra 25 országból érkeznek kiadók, terjesztők, írók, s mivel ez nemcsak vásár, hanem könyves találkozó is, rengeteg könyvbemutató, felolvasás, dedikálás és más esemény várja az érdeklődőket. A program csaknem 250 vendég és több száz kiadó köré épül. A VII. Európai Elsőkötetesek Fesztiválján 11 uniós ország 19 fiatal alkotója mutatkozik be.

A 600 forintos belépő ára ezúttal is levásárolható a standokon. Zentai Péter László lapunk kérdésére elmondta: a fesztivál piaci alapon működik, hiszen csak elenyésző állami támogatást, mindössze ötmillió forintot kap a Nemzeti Kulturális Alaptól, de a Budapest Nagydíj költségeit sem fedezi a Fővárosi Önkormányzattól kapott egymillió forint. Az idei rendezvény tervezett költségvetése 77-80 millió forint, ebben benne van a helyszín bérleti díjától a beépítésen át a takarításig minden.

A szervező MKKE a bevételekből, a standok bérleti díjából fedezi a költségeket. Zentai Péter László elmondta: nettó 1600 négyzetmétert építettek be, a standok bérleti díja a helytől függ, a legolcsóbb négyzetméterára 24 ezer, a legdrágábbé 40 ezer forint. Több újság különszámot jelentetett meg, a Magyar Rádió a helyszínen stúdiót üzemeltet, a Litera című irodalmi portál folyamatosan tudósít a fesztiválról. Az elsőkötetesek katalógusa több nyelven jelenik meg, s mindehhez jönnek még a hirdetési és a plakátköltségek, mindezekkel együtt Zentai Péter László szerint a költségvetés legalább 10 százalékát reklámra, promócióra költik.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.