A franciaországi Saint-Louis térségében 11 település lakóit érinti az ország történetének legnagyobb csapvíztilalma, miután a vízben az egészségügyi határérték négyszeresét meghaladó mennyiségű PFAS-vegyületet találtak. A hatóságok a csapvíz fogyasztását megtiltották két év alatti gyermekeknek, várandós és szoptató nőknek, valamint immunhiányos személyeknek.
A szennyezés forrása a Basel-Mulhouse-Freiburg repülőtér, ahol 1960-tól 2017-ig PFAS-tartalmú tűzoltóhabot használtak. A vegyi anyagok évtizedeken át szivárogtak a talajba és az ivóvízbázisba. A helyi lakosok egy része már évek óta fogyaszthatta a szennyezett vizet, anélkül, hogy erről tudott volna. A PFAS (per- és polifluor-alkil anyagok) rendkívül tartós, nem lebomló vegyületek, amelyeket ipari termékekben, például tapadásmentes edényekben, vízálló ruházatban és elektronikai eszközökben használnak. Az anyagok felhalmozódnak az emberi szervezetben, és összefüggésbe hozhatók daganatos, immunológiai és reproduktív problémákkal – írja a The Guardian.
A térségben élők vérében végzett magánlaboratóriumi vizsgálatok szerint az átlagos PFAS-szint 14,9 mikrogramm volt literenként
– több mint kétszerese az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság által egészségügyileg aggályosnak minősített határértéknek. A hatóságok 20 millió eurós beruházással új víztisztító rendszert építenek, amely várhatóan 2026-ra készül el. A költségeket a vízdíjakból fogják részben fedezni. Addig a rászorulók egy 80 eurós egyszeri támogatást kapnak palackozott víz vásárlására.
Jelenleg nincs folyamatban hivatalos vérvizsgálat vagy jogi eljárás, mivel a reptér a tűzoltóhabokat a korabeli szabályozás szerint használta. A repülőtér jelezte, hogy együttműködik a hatóságokkal, és pénzügyi hozzájárulást tervez a kárelhárításhoz.
2026 januárjától az EU 0,1 mikrogramm per literben határozza meg a PFAS megengedett határértékét az ivóvízben. A saint-louis-i eset az első olyan ügy, amely ennek megelőlegezéseként történt, és várhatóan csak a kezdete a hasonló korlátozásoknak. Európa-szerte több mint 23 ezer helyszínen azonosítottak PFAS-szennyezést, 2300 helyen pedig már most meghaladja a készülő uniós határértéket.
Franciaországban harmincnégy települést érinthet közvetlenül a jövőbeli szabályozás,
míg például Olaszország Veneto régiójában 350 ezer, Belgiumban, Antwerpen térségében több ezer ember vérében mutattak ki magas PFAS-szintet. A CNRS által fenntartott Forever Pollution Map szerint világszerte több mint 600 állatfajra jelent kockázatot a vegyület. A saint-louis-i eset precedenst teremthet az uniós szabályozás végrehajtásában és a felelősség megállapításában.
Bár nem beszélhetünk ilyen vízmérgezésről, de a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) adatai szerint Magyarországon a települések több mint harmadában valamilyen módon a csapvíz minősége nem felel meg az egészségügyi előírásoknak. Szám szerint 1126 faluban és községben kifogásolt minőségű a víz, vagyis olyan anyagok találhatók benne, amelyek nem feltétlenül veszélyesek az egészségre, de kellemetlen szagot és ízt adnak a víznek. Nemrég az is kiderült, hogy a Pilis mellett található Monorierdő ivóvizében is meghaladta a határértéket a fonálférgek és egyéb férgek értéke.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.