Nagyon sokan mérlegelnek, és ahelyett, hogy a horvát tengerpartot választanák, inkább a Balaton mellett döntenek idén nyáron – ezt mondta a Világgazdaságnak Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestülete (MVI) elnöke, akit a balatoni szezon tapasztalatairól kérdeztünk.
Július elsejével hivatalosan is kezdetét vette a nyár turisztikai főszezon, amikor magyarok százezrei veszik ki szabadságukat, és indulnak útnak, hogy valamelyik közkedvelt üdülőhelyen töltsék a szabadidejüket. Ilyenkor örök vita tárgya, hogy a Balaton vagy a horvát tengerpart a vonzóbb célpont a magyar turisták körében. Bár a magyar tengert a számok alapján még mindig négyszer többen választják, mint az Adriát, sokan mégis az utóbbi mellett döntenek. Ebben nemcsak a táj szépsége, hanem az ár is meghatározó tényező, mivel sokan jóval olcsóbbnak ítélik meg, még az útiköltséget is beszámítva. Ez azonban nem biztos, hogy megállja a helyét a továbbiakban is.
Vannak olyan vendégek, akik számára már egyáltalán nem olcsó a horvát nyaralás, ezért az idén nem mennek Horvátországba
– mondta Kovács László, aki ezt balatoni vendéglátósok beszámolói alapján állítja. Szerinte a Balaton mellett szól érvként, hogy mára nagyon színvonalas vendéglátással rendelkezik, szemben Horvátországgal, ahol ez ennyire nem általános és elterjedt.
Azonban nem csak a magyarok állítják, hogy az Adriai-tenger egyre drágább. Június közepén a Vecernji List arról cikkezett, hogy egyelőre csalódást keltő számokat produkál a szezon Horvátországban, ahol az év első öt hónapjában jócskán lecsökkent a külföldi turisták száma.
Az év elejétől május végéig a német turisták száma 30 százalékkal, a franciáké 19 százalékkal, az osztrákoké pedig 6 százalékkal csökkent, és 2 százalékkal kevesebb lengyel és magyar látogatott el az Adriára.
A horvát lap meg is találta az okot a külföldiek távol maradására, ami nem más, mint az árak elszállása. Az elmúlt két-három évben az erős keresletnek köszönhetően drámaian megemelkedtek az árak a tengerparton.
Már nem titok, hogy a horvát tengerparton eltöltött olcsó nyaralások ideje határozottan a múlté
– állapítja meg a lap hozzátéve, hogy szerencsére idén az áremelkedések üteme lelassult, mivel egyes adriai házigazdák úgy döntöttek, hogy megtartják a tavalyi árakat. Így most a főszezonban 80 euró alatt alig találni apartmant egy éjszakára, 50 euróért pedig egyenesen kizárt. Ráadásul a horvát turizmusból élők számára az is egyértelmű, hogy nincs többé lehetőség az árakkal való játékra, azaz nem tudnak hova emelni.
Drágábbnak éreztük a horvát nyaralást? Nem csak érzés, itt van, mi történt
A vártnál nagyobb lett az infláció Horvátországban az előzetes adatok szerint. Az inflációs nyomás újbóli erősödésének okait a szolgáltatási szektorban kell keresni. Pont ez, ami a turistákat érdekli, meg az élelmiszer, ami szintén az átlagnál jobban drágult.
Ez azonban Magyarországon sincs másképp. Kovács László szerint egyáltalán nincs könnyű helyzetben az ágazat, amely az utóbbi időben súlyos költségsokkot szenvedett el. 2022-ben és 2023-ban volt a csúcson az infláció, ami a balatoni árakban is lecsapódott:
„Nagy forgalmú helyekről tudunk, ahol előre kellett foglalni, de meg merték azt lépni, hogy 10-15 százalékkal emeljék az árakat. Kegyetlenül megbüntette őket a közönség” – mondta az MVI elnöke, hozzátéve, a vendég mindig a lábával fizet, azzal ismeri el a helyet, ha visszamegy ugyanarra a helyre, ahol ár-érték arányban jól jár. Úgy véli, hogy maximum 10 százalékkal emelhetnek a vendéglátóegységek idén, a nagyobb drágulást megbüntetik a vásárlók.
A siker azt jelentené, hogy mindenki túlélné az idei szezont
– fogalmazott Kovács László, aki szerint hiába lesz rekordközeli a forgalom a mostani szezonban, ez akkor jelentene bármit, hogy ha változatlan áron, a 2019-es forgalommal összevetve sikerülne előrébb jutniuk, és eredményben is látszódna a növekedés. Ami viszont a vállalkozók számára kedvező fejlemény, hogy egyértelműen enyhült a munkaerőhiány, ami az MVI elnöke szerint nem olyan iszonyú, mint két-három évvel ezelőtt, „amikor a fekete mosogató diktált”. Mindettől függetlenül bizakodnak, hogy ha ilyen meleg lesz a nyár további részében, az erős turistaforgalmat fog garantálni. Ám hogy mennyi olyan turista lesz, aki megengedheti magának, hogy ne csak a hűtőtáskáját vigye magával, hanem költeni is hajlandó legyen, az más kérdés.
Csapody Balás, a Kistücsök étterem – Food & Room tulajdonosa és a Pannon Gasztronómiai Akadémia elnöke lapunknak szintén arról számolt be, hogy sok olyan turistával találkozik, akik tavaly még Horvátországot választották, mivel elhitték, hogy a horvát tengerpart jóval olcsóbb, mint a Balaton, ám ebben csalódniuk kellett. Úgy látja, a Balatonon is van annyi program, és kínál annyi lehetőséget, hogy július–augusztus hónapban nem biztos, hogy érdemes elmenni Horvátországba.
Nagyon jó a kihasználtságunk mind az étteremben, mind a szállodában, és jók az előjelek a következő hetekre-hónapokra. Szerintem nagyon erős nyár lesz az idei
– mondta Csapody Balázs, aki elárulta, hogy a jó időnek köszönhetően a június náluk átlagon felüli volt. Sokszor júniusban ki lehet fogni, hogy medárd után jön egy esősebb idő, ehhez képest idén olyan meleg volt, mint máskor július végén, illetve augusztusban. A munkaerőhiányt kevésbé tapasztalják, hozzájuk folyamatosan jelentkeznek a munkavállalók. Mivel egész évben nyitva vannak, egy fix csapattal dolgoznak, nyáron kiegészítésképp vesznek csak fel egy-egy dolgozót. Elmondta azt is, hogy fogyasztók nagyon keresik a jó ár-érték arányú szolgáltatásokat, és náluk nem emelkedtek az árak idén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.