Váratlanul Irakba érkezett kedden az amerikai védelmi miniszter, néhány nappal az Irak ellen indított amerikai vezetésű hadművelet huszadik évfordulója előtt. Lloyd Austin látogatásának egyik célja, hogy megmutassa, Washington elkötelezett a katonai jelenlét fenntartása mellett, 20 évvel az Egyesült Államok vezette háború után, amely megdöntötte Szaddám Huszein uralmát.

Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter sajtótájékoztatót tart a védelmi minisztereinek kétnapos ülése végén a NATO brüsszeli központjában, február 15-én. 
 Fotó: Kenzo Tribouillard

A 2003-as Öböl-háborúban iraki civilek tízezrei haltak meg, és instabilitás alakult ki az országban, majd 2011-ben, az amerikai csapatok nagy részének kivonása után megvetette a lábát az országban az Iszlám Állam nevű terrorszervezet, amely Irak egy részét teljesen ellenőrzése alá vonta. Az Iszlám Állam uralmát végül szintén nemzetközi katonai koalíció számolta fel.

 

A védelmi miniszter Joe Biden elnök kormányának legmagasabb rangú tisztviselője, aki Irakba látogatott az utóbbi időben.

 

 Austin hangsúlyozta, azért érkezett, hogy megerősítse az amerikai–iraki stratégiai partnerséget, miközben az ország egyre biztonságosabbá, stabilabbá és függetlenebbé válik.

Az Egyesült Államok jelenleg 2500 katonát állomásoztat Irakban, hogy tanácsadással és segítségnyújtással támogassa a helyi csapatokat az Iszlám Állam fegyveresei elleni harcban, akik kalifátusuk bukása után gerillaharcmodorra álltak át, és rendszeresen követnek el terrortámadásokat.

Austin látogatásának további célja az iraki miniszterelnök, Mohammed asz-Szudáni támogatása az iráni befolyás visszaszorításában az országban. Az Irán által támogatott iraki síita milíciák rendszeresen intéznek támadásokat amerikai célpontok ellen Irakban.

Az Egyesült Államok és Irán 2020-ban közel került a közvetlen fegyveres konfliktushoz, miután egy amerikai dróntámadásban megölték Kaszem Szulejmánit, az iráni Kudsz hadtest, a Forradalmi Gárda külföldi különleges műveletekkel megbízott elitegységének parancsnokát.

Austin várhatóan találkozik a miniszterelnökkel, valamint az iraki Kurdisztán régió elnökével, Maszrúr Barzánival is.