Összesen 338 jelölést nyújtottak be az idei Nobel-békedíjra – jelentette be szerdán a norvég Nobel Intézet, amely neveket nem tett közzé. Az intézet közleményében annyit árult el, hogy 244 személyről és 94 szervezetről van szó. Ez jelentős növekedés a tavalyi 286 jelöléshez képest, de alatta marad a 2016-ban jegyzett, rekordnak számító 376-nak.
A Nobel-békedíj statútuma szerint a jelöltek nevét ötven évre titkosítják. A jelölőket (az összes ország parlamenti képviselőit, minisztereit, korábbi díjazottakat, egyes egyetemi tanárokat) azonban nem köti titoktartási kötelezettség a jelöltjük nevét illetően.
Darrell Issa, az amerikai kongresszus tagja hétfőn az X-en jelezte, hogy Donald Trump amerikai elnököt fogja jelölni a kitüntetésre, mondván, hogy „nála jobban senki sem érdemes rá”. Issa hivatala később
az amerikai médiának nyilatkozva Trumpnak a Közel-Keleten kifejtett béke-erőfeszítéseivel indokolta a jelölést.
Olekszandr Merezsko, Volodimir Zelenszkij elnök Nép Szolgája nevű pártjának parlamenti képviselője, az ukrán törvényhozás külügyi bizottságának elnöke már novemberben javasolta a díj odaítélését Trumpnak.
Norvég parlamenti képviselők idén közölték a norvég médiával, hogy
A Nobel-békedíjat tavaly a Hirosima és Nagaszaki elleni atomtámadás túlélőinek szervezete, a Nihon Hidankjo kapta. A bizottság a két nukleáris csapás túlélői alulról szerveződő szervezetének az atomfegyvermentes világért folytatott erőfeszítéseiért ítélte oda a kitüntetést, és azért, mert a túlélők – japánul hibakusák – tanúságtételükkel bizonyítják, hogy soha többé nem szabad bevetni nukleáris fegyvert.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.