Idén is csatlakozik a NÚSZ a Közlekedési Kultúra Napja eseménysorozathoz. A társaság közleménye idézi Bartal Tamás elnök-vezérigazgatót, aki szerint minden lehetőséget meg kell ragadni annak érdekében, hogy javuljon a közlekedési morál, csökkenjen az agresszivitás.
A kezdeményezés keretében hazai, közlekedési területen tevékenykedő szakmai, társadalmi és civil szervezetek saját programokkal, aktivitásokkal hívják fel a figyelmet a tudatos, egymásra odafigyelő, kulturált közlekedés fontosságára.
A NÚSZ arra kíváncsi, hogy mennyire vagyunk türelmetlenek közlekedés közben, mennyire tudjuk ezt magunkról, hogyan reagálunk, ha valaki velünk türelmetlenkedik, és mennyire mérjük fel azt, hogy az ilyen hozzáállás balesetveszélyes helyzeteket teremthet.
Az embert rengeteg inger éri nap mint nap, és sokszor a nem megfelelő priorizálás oda vezet, hogy fontos dolgok maradnak el, lényeges dolgokra nem tudunk odafigyelni. A felmérésünkkel azt szeretnénk elérni, hogy a közlekedésben való odafigyelés legyen prioritás, és ennek során sokkal nagyobb hangsúlyt fektessünk a tudatosságra, az önuralmunk tudatos megőrzésére
– fogalmaz Bartal.
A felmérésben a közlekedők 2025. június 5-én éjfélig oszthatják meg tapasztalataikat és mondhatják el véleményüket a témában.
A NÚSZ Zrt. tavalyi, kifejezetten a gyorshajtásra és az elsőbbség meg nem adására koncentráló online felmérése tanulságos eredménnyel zárult. A kitöltők 84 százaléka szerint egyre több a gyorshajtó a hazai utakon.
A válaszadók 55 százaléka egyértelműen veszélyesnek tartja a sebességtúllépést, 44 százalékuk szerint pedig ez a közlekedési helyzettől vagy a gyorshajtás mértékétől függ.
A felmérésben részt vevők kétharmada azért tartja veszélyesnek a gyorshajtást, mert a váratlan helyzetek korrigálása sokszor még a megengedett sebességgel közlekedve is nehézséget okozhat, akár a legjobb vezetőnek is (61 százalék), és mert a gyorshajtó veszélyezteti nemcsak a saját, hanem mások testi épségét, vagy akár az életét is (67 százalék).
Ennek ellenére a kérdőívet kitöltők több mint kétharmada (68 százaléka) ismerte el, hogy valamilyen gyakorisággal szokott gyorsan hajtani. Minden negyedik válaszadó pedig bevallotta, hogy szokott időnként más autókra „rátapadva” vezetni.
Az elsőbbség megadása tekintetében valamivel jobban állunk, a résztvevők 99 százaléka – a saját bevallása szerint – minden közlekedési helyzetben, ahol a KRESZ szerint az másnak jár, megadja az elsőbbséget, mert tudja, hogy balesetveszélyes helyzetet is előidézhet, ha nem így tesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.