– mondta a Világgazdaság kérdésére Pogátsa Zoltán közgazdász. Elsősorban azért lenne érdemes ezeket a tevékenységeket állami kézben tartani, mert az intézményi kultúra és memória sokkal alkalmasabb egy minisztériumban ezek végzéséhez, mint egy magánvállalatnál. A Nyugat-magyarországi Egyetem docense hozzátette:
Fotó: Balázs Attila / MTI
A digitalizáció segítségével könnyebb lehet vállalkozást indítani és a céges ügyeket intézni – fejtette ki Pogátsa Zoltán. A kisebb bürokrácia is jó hatással lehet a versenyképességre, nemcsak a cégeknek, hanem az állampolgároknak is időt spórolhat, ami az általános közérzetre is jó hatással lehet. A közgazdász azonban azt hangsúlyozta, hogy a versenyképesség szempontjából a közszféra rendbetételénél sokkal fontosabb az oktatás javítására, a kedvező adórendszer kialakítására és a technológiaalapú gazdaságra koncentrálni.
A jelenlegi ad hoc változások helyett a közszféra átfogó átvilágítására lenne szükség, ami feltárná a hiányosságokat – magyarázta a Nyugat-magyarországi Egyetem oktatója. A skandináv országokkal összevetve nemhogy túl magas, hanem kifejezetten alacsonyabb a köztisztviselők aránya, igaz, a jelenlegi eloszlásuk nem felel meg az igényeknek:míg egyes területek kapacitáshiánnyal küzdenek, addig máshol munkaerőtöbblet halmozódik fel, ezért nem leépíteni, hanem átcsoportosítani kellene. Pogátsa Zoltán hangsúlyozta:
A versenyképességi tervek között is szerepel a közigazgatás rendbetétele, a Magyar Nemzeti Bank szerint három célt érdemes elérni: az adóbevallással töltött órák csökkentését, a rejtett gazdaság mérséklését és az e-kormányzás szintjének emelését.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható