Külső szemlélő számára lényegében követhetetlen módon, de néhány perccel ezelőtt a rendkívüli budapesti közgyűlésen döntés született a főváros új költségvetéséről. Az, hogy Budapest új költségvetése átment, a gyakorlatban csak onnan volt biztosan megállapítható, hogy a szavazást követően győzelmi zene (Lovasi András előadásában) csendült fel és szórványos – legalábbis a közvetítés alapján – taps hallatszott. Kiss Ambrus pedig, aki néhány órával korábban már a lemondását is kilátásba helyezte, megkönnyebbülten temettem az arcát a kezeibe.
Csak emlékeztetőül: a problémát az okozza, úgy jutottunk idáig, hogy jogerős bírósági ítélet mondta ki, a főváros elfogadott, 2025-ös költségvetése szabálytalan, azt ugyanis úgy tervezték meg, hogy nem vettek figyelembe egy 54 milliárdos kötelezettséget, a szolidaritási hozzájárulás vonatkozó részét. Ennek kijavításának utolsó határideje ma éjfélkor jár le.
Senki se higgye, hogy egyszerre előkerült ennyi pénz a főváros kasszájából, pusztán egy technikai módosítás történt, ezért is nevezik hivatalosan a költségvetés felülvizsgálatának, ami történt. Ennél azonban sokkal többről van szó.
Ugyanis nem csak a költségvetést kellett jogszerűsíteni, hanem a városvezetés egy mentőcsomagot is benyújtott, amely elfogadása nélkül Budapest csődbe megy. Ez egybehangzó állítások szerint ezúttal valóban helytálló leírása a kialakult helyzetnek, nem úgy, mint korában, amikor Karácsony Gergely és stábja akkor is csőddel riogatott, amikor ez viszonylag távol állt a valóságtól.
Akárhogy is, a fővárosi közgyűlés rendkívüli hétfői ülésén most tehát döntés született
A legfőbb vitapont ugyanis éppen ez volt. Karácsony Gergelyék szerint Budapest csak akkor tud életben maradni, ha például a finanszírozó bankok további 20 milliárd forinttal megemelik az eddig 60 milliárdos hitelkeretet. Ennek a szerződésében azonban benne van, hogy a kormány csődbiztost jelölhet ki adott esetben a főváros élére. Ezt az OTP kezdeményezte. A Tisza párt most ebbe kapaszkodott bele, ezt nem voltak hajlandók elfogadni.
Igaz, csődbiztos kinevezésére jelenleg is van lehetősége a kormánynak, az OTP-szerződéstől függetlenül. A Tisza párt azonban megmakacsolta magát és miután a szavazataikra szüksége volt a baloldali városvezetésnek, hogy ne dőljön be Budapest, született egy faramuci és minden jel szerint teljesen felesleges kompromisszum.
Baranyi Krisztina megfogalmazásában mindössze ugyanis annyi történt, hogy egy hónappal tovább tolták a problémát.
Elhúzzák és arra számítanak, hogy Csányi Sándorral kitárgyalnak valamit. Ez nem Budapest stabil költségvetése, nem szavazom meg
– jelentette ki. Ettől függetlenül a trükk átment, többséget kapott, miután a Tisza végül beállt Karácsony Gergelyék mögé. Nem hiába beszélt a főpolgármester a szavazást megelőzően arról, hogy a demokrácia a színfalak mögött csúnyán néz ki.
A színfalak előtt pedig ráadásul némiképp sután is. A több órás, helyenként idegtépő és érzelmes vita végén ugyanis a Tisza annyit ért el, hogy kikerült a hitelkeret-emelésre vonatkozó előterjesztésből a "költségvetési biztos kinevezése mint felmondási feltétel" részlet. Emiatt pedig a főváros vezetésének most vissza kell mennie az OTP-hez és ezzel a módosított szövegezéssel is el kell fogadtatnia a szerződést augusztus 1-ig.
Hogy ez miért perdöntő a Tisza számára akkor, amikor Budapest tényleg a bedőlés szélén billeg, az ma este sem derült ki. Kiss Ambrus ennek kapcsán mindenesetre úgy fogalmazott: elege van belőle, hogy a közgyűlés tagjai másokkal szórakoznak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.