Már másfél órája tart a fővárosi közgyűlés rendkívüli ülése, de továbbra sem látszik a megoldás, hogyan tud kivergődni a csődhelyzetből Budapest. A helyzet odáig fajult, hogy Kiss Ambrus főigazgató, Karácsony Gergely legfontosabb háttérembere bejelentette: kész a lemondásra.
Kiss Ambrus a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója, az operatív működés kulcsfigurája. A teljesen váratlanul közölt szándékát azzal magyarázta, hogy elege van abból, hogy a közgyűlés tagjai szórakoznak másokkal. A lemondás kérdését, hogy meddig érdemes ezt csinálni már eddig is túl sokszor tette fel magának.
Most azért jelentette be nyilvánosan is ezt a lehetőséget, mert úgy látja, nem sikerült megértetnie a közgyűléssel, hogy amennyiben nem szavazzák meg az általuk benyújtott mentőcsomagot, akkor Budapestnek vége, nincs érvényes költségvetése.
Önök azt javasolják, pénzügyi megoldások helyett racionalizáljuk a hivatal működését. Akkor személyesítsük meg a helyzetet: kezdjük velem, legyek én az első áldozata. Lemondok, ha nem megy át a túlélési terv" – közölte. Ezt követően Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom vezetője kért szót, aki heves stílusban kikérte magának, hogy a havi 3,2 milliós fizetéssel rendelkező főigazgató érzelmileg zsarolja a közgyűlés tagjait. "Hadd szabadjon már kérdéseket feltenni" – szúrt vissza.
Szerinte egyébként is a költségvetés módosítását meg fogja mindenki szavazni. Csakhogy Kiss Ambrus szerint ez nem elég, a teljes mentőcsomagra szükség van. Karácsony Gergely a fejleményekre úgy reagált, hogy ami elhangzott, nem zsarolás, hanem kétségbeesett ordítás, mert Budapest éppen romokba dől.
Most a legfőbb vitapont, hogy Karácsony Gergelyék szerint Budapest csak akkor tud életben maradni, ha például a finanszírozó bankok további 20 milliárd forinttal megemelik az eddig 60 milliárdos hitelkeretet. Ennek a szerződésében azonban benne van, hogy a kormány csődbiztost jelölhet ki adott esetben a főváros élére. Ezt az OTP kezdeményezte. A Tisza párt most ebbe kapaszkodik, ezt nem hajlandók elfogadni.
Igaz, csődbiztos kinevezésére jelenleg is van lehetősége a kormánynak, az OTP-szerződéstől függetlenül.
A problémát az okozza, hogy jogerős bírósági ítélet mondja ki: a főváros elfogadott költségvetése szabálytalan, azt ugyanis úgy tervezték meg, hogy nem vettek figyelembe egy 54 milliárdos kötelezettséget, a szolidaritási hozzájárulás vonatkozó részét. Ennek kijavításának utolsó határideje ma éjfélkor jár le.
A főpolgármester – Baranyi Krisztina és Vitézy Dávid aláírásával – benyújtott egy előterjesztést, amely vázolta, hogyan megy csődbe Budapest, ha nincs megállapodás a szolidaritási hozzájárulásról a kormánnyal. A főváros erre vezeti vissza az anyagi problémákat.
A négy nagyobb pontból (az ezeken belüli további következményeket külön egységként jelöltük – a szerk.) álló cselekvési terv a következő:
A hivatalos dokumentum egyfajta ultimátumként értelmezhető a kormányzat számára. Más kérdés, mennyire segíti a megegyezést Budapestről, amelynek működése most tényleg veszélybe került. A rendkívüli közgyűlést itt lehet élőben követni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.