BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nemzetközi vélemények a magyar választásról

Financial Times: Rendet kell tenni a zűrzavarban
Gyurcsány Ferenc és Orbán Viktor egyaránt nagyvonalú költekezést ígért a választási küzdelemben, ám akármelyikük is alakít majd kormányt, azonnal meg kell kezdenie a szocialisták által létrehozott fiskális zűrzavar rendbetételét. Négyszemközt mindkét nagy párt politikusai elismerik, hogy rövid távon megszorításokra, hosszú távon pedig reformokra van szükség. A költségvetési deficit a magas folyómérleg-hiánnyal és a romló nemzetközi beruházási klímával együtt oda vezetett, hogy a forint árfolyama az utóbbi hetekben jelentős mértékben ingadozott a nagy valutákkal szemben. A felmérések szerint a lakosság kétharmada számít arra, hogy a választások után költségvetési kiigazításra kerül sor.

Le Monde: Gyurcsány Ferenc személyes győzelme
A szocialisták győzelme a dinamikus és a médiában jól szereplő Gyurcsány Ferenc személyes sikere lenne. Az üzleti életben meggazdagodott fiatal szocialista politikus támogatja a nemzetközi gazdasági integrációt, nem tart a globalizációtól, ugyanakkor fenntartaná a szociális védelmet. A hozzá hasonlóan karizmatikus Orbán Viktor kampányában nagy szerepet játszott a külföldi vállalatokkal szembeni protekcionizmus témája. A választási küzdelem gazdasági problémák – életszínvonal, foglalkoztatás – körül forgott, és erőteljes szociális ígéretek hangzottak el. A győztesnek szembe kell néznie a GDP 6,1 százalékára rúgó deficittel, amely veszélyezteti az euró 2010-re tervezett átvételét.

Neue Zürcher Zeitung: Fej fej mellett áll a két nagy párt
A várakozásoknak megfelelő szoros eredményt hoztak a magyar parlamenti választások. Szép idő mellett magas részvételi arány jellemezte az első fordulót, amelyen a szocialisták kismértékű előnyre tettek szert. A magyar politikai élet kétpólusú jellege megmaradt: a választók közel kilencven százaléka a két nagy párt egyikére adta voksát az első fordulóban. Elemzők arra számítanak, hogy miközben a szocialisták a listás szavazásnál jobban szerepeltek, az egyéni körzetekben a Fidesz bizonyulhat sikeresebbnek.

Der Standard: A győztesnek szanálnia kell a gazdaságot
A magyar államháztartás hiánya kicsúszott a kormány ellenőrzése alól, az ország versenyképessége csökken; az egykori magyar gazdasági boom kifulladóban van. Akárki is kerül a miniszterelnöki székbe, mindenek előtt a nehéz gazdasági helyzettel kell megküzdenie. Az országot az EU-n belül versenyképessé kell tenni, csökkenteni kell az országrészek közötti életszínvonalbeli különbségeket és az államháztartás hiányát. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök azt ígérte a választóknak, hogy az államháztartás szanálása „fájdalommentes” lesz. Eddig azonban sem a szocialisták, sem a Fidesz nem dolgozott ki részletes tervet az államadósság csökkentésére.

Új Szó: Ismét tévedtek a közvélemény-kutatók
Az adatok összesítése után kiderült, hogy a közvélemény-kutatók ismét tévedtek: továbbra is négypárti parlament állhat össze Budapesten. Az MDF bejutása a választások legnagyobb meglepetését jelentette. Ennél is fontosabb, hogy a Magyar Demokrata Fórum bejutása alapvetően átírhatja a magyarországi politikai helyzetet. Az MDF elsődleges célja ugyanis a parlamenti küszöb átlépése volt. Ez sikerült Dávid Ibolya pártjának, de a hogyan tovább kérdése alighanem a két választási forduló közötti időszak legnagyobb talánya lehet.

Bloomberg: A piacok gyors lépéseket várnak
Mindkét nagy párt költekezést ígért a választási küzdelem során, így nagyon erőteljes gazdasági növekedés nélkül aligha javul majd Magyarország fiskális helyzete – mutat rá Michael Soneshine, az MT Thaler New Europe Fund londoni elemzője. Szakértők egybehangzó véleménye szerint a magyar kormány az elmúlt négy év után az idén sem tudja betartani a deficit-előirányzatot. Magyarországnak szeptember 1-jéig kell a felülvizsgált deficitcsökkentési tervet az EU elé terjesztenie. A piacok türelme azonban nem biztos, hogy kitart addig; Michael Ganske, a Deka Investment GmbH frankfurti elemzője szerint ha Budapest nem dolgoz ki sürgősen szerkezeti reformokra vonatkozó tervet, akkor az országnak hitelminősítése romlásával kell szembenéznie. Az euró bevezetését a legtöbb szakértő csak 2014-re várja.

Frankfurter Allgemeine Zeitung: A győzelem kapujában a szociálliberálisok
A vasárnapi első forduló eredményei alapján a győzelem kapujában áll a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök vezette szociálliberális koalíció. Orbán Viktor, a Fidesz elnöke azonban bizakodóan kijelentette: reális esélyünk van arra, hogy a második fordulóban győzelmet arassunk.

BBC: Két eltérő egyéniségküzdelme a hatalomért
A magyarországi választás két eltérő egyéniségű politikai vezető – a milliomos üzletemberből lett miniszterelnök, Gyurcsány Ferenc és a jobboldal zömét maga mögé állító egykori diákaktivista, Orbán Viktor – közötti küzdelemmé vált. Gyurcsány megpróbálta összeegyeztetni a szabadpiac elveit és a privatizációt a szegényekről gondoskodó szociális rendszerrel. A Fidesz – Magyar Polgári Szövetség élén álló volt kormányfő, Orbán Viktor ezzel szemben protekcionistább álláspontot foglalt el, ezzel a magyar vállalkozók helyzetét kívánja javítani. A választás első fordulója a magyar demokrácia hullámvasútjának bizonyult; a hatalomba kapaszkodó szocialisták, a minden erővel visszatérni akaró Fidesz és a két potenciális királycsináló kis párt egyaránt bejutott a második fordulóba. A választási részvétel meghaladta az előzetes várakozásokat.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.