BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Össztűz alá kerültek Kínában a nyugati divatipari cégek

A H&M után már az Adidas és a Nike termékeit is bojkottálják Kínában. A lépést a cégek nyilatkozata váltotta ki, amelyben aggasztónak értékelték, hogy a Hszincsiang tartományból érkező pamutot ujgur kényszermunkával állítják elő.

Több mint 6 százalékkal esett tegnap az Adidas- és csaknem 5 százalékkal a ­Nike-részvények árfolyama, míg a H&M-papírok ára 2,7 százalékkal csökkent. Az ok és a magyarázat Kínában keresendő: a cégeket számos bírálat érte a kínai közösségi médiában azért, mert közleményt adtak ki arról, hogy a Hszincsiang tartományból érkező pamutot ujgur kényszermunkásokkal állíttatják elő. A közlemény egyébként nem is friss, csak most lett belőle botrány: a svéd divatáru-kiskereskedelmi lánc tegnap került a kínai média kereszttüzébe, miután Kínával szemben több nyugati ország is szankciókat vezetett be az ujgur muszlim kisebbség elleni, Hszincsiang régióbeli emberi jogi jogsértések miatt. A média ellenkampánya talán még nem lett volna elég, de az, hogy a kínai közösségi médiában a vállalatokkal szemben bojkottfelhívás jelent meg, már a mélybe lökte a cégek részvényeinek árfolyamát. A H&M egyébként hangsúlyozta a közleményben, hogy nem is vásárol alapanyagot Hszincsiang tartományból. S közleménye szerint tiszteletben tartja a kínai fogyasztókat, és elkötelezett a hosszú távú kínai beruházások és fejlesztések mellett.

Kína mégis teljes erővel vetette be arzenálját a vállalat ellen: felszólított a H&M bojkottjára, ezután a svéd cég kínai üzletei villámgyorsan eltűntek a helyi üzletlisták térképéről, és a Baidu Maps kínai térképszolgáltatás sem hozott eredményt a H&M üzletek keresésére. A Tmall nevű e-kereskedelmi platformon pedig inaktívvá vált a svéd ruházati kiskereskedő hivatalos boltja.

Ezután az internetes felhasználók célkeresztjébe a Nike és az Adidas került, mindkét sportruházati cég azt nyilatkozta, hogy aggasztják az ujgur kisebbség kényszermunkájáról szóló beszámolók. Az internetezők azzal fenyegették meg a Nike-ot, hogy felhagynak a termékeinek vásárlásával, helyette a helyi márkákat – például a Li Ninget és az Antát – fogják támogatni. Mások egyenesen arra szólították fel az Adidast, hogy hagyja el Kínát. Az Anta Sports Products részvényei tegnap 6 százalékkal ugrottak meg Hongkongban, a Li Ning részvényei több mint 7 százalékkal emelkedtek.

A beszámolók szerint a Kína északnyugati részén található régióban több százezer elnyomásban élő, kisebbséghez tartozó embert, főleg a gyapotmezőkön, fizikai munkára kényszerítenek. Az Egyesült Államok, az Európai Unió és az Egyesült Királyság is egyre szigorúbb szankciókat vezetne be Kínával szemben, ezek főleg utazási tilalmakban, a vásárlások befagyasztásában és a kínai tisztségviselők kitiltásában nyilvánulnának meg.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.