A dollár gyengülése 2025 eleje óta megállás nélkül folytatódik, miután a közel-keleti válság csak némi támogatást nyújtott a zöldhasúnak. A közelmúltbeli rövid távú kamatvárakozások alakulása pedig csak tovább növeli a felfelé irányuló kockázatokat. Azonban úgy vélem, hogy valaminek ténylegesen történnie kell a vámok, az amerikai államkötvények vagy a Fed szentháromságában ahhoz, hogy valóban elérje a kurzus az 1,20-os szintet.
A közel-keleti válság rávilágított a dollár jelenlegi törékenységére . A geopolitikai kockázatok és az olajárak megugrása ugyanis normál esetben az alulértékelt és túladott dollár erősödését kellett volna hogy eredményezze, de a zöldhasú felértékelődése ehelyett csupán csekély mértékű volt, és rövid ideig tartott. Bár az is igaz, hogy a rendkívül hatékony, előretekintő devizapiac valójában sosem árazta be komolyan egy elhúzódó konfliktus és tartósan magas energiaárak kockázatát. Ez részben annak is betudható, hogy a befektetők középtávon kerülik a dollár tartását. Az, hogy a dollár lassan reagált az olyan támogató hírekre, mint például az olajár-emelkedés, miközben a geopolitikai feszültségek enyhülésével gyorsan visszatért a korábbi mélypontokra, azt mutatja, hogy ezek a középtávú megfontolások továbbra is meghatározók a rövid távú árfolyammozgások szempontjából.
Mindeközben az euró-dollár árfolyamot befolyásoló rövid távú tényezők is elmozdultak.
Az ING Bank modellbecslése szerint az euró-dollár egyensúlyi értéke (fair value) az elmúlt két-három hétben jelentősen megemelkedett, az 1,10 alatti szintről 1,145-re.
Ez elsősorban annak köszönhető, hogy több mint 20 bázisponttal szűkült az euró- és a dollárkamatok közötti különbség az euró javára. Ez annak az eredménye, hogy a piacok már inkább lazítás felé hajló Fedet áraznak, miközben az EKB szigorúbb hangvétele felfelé hajtotta az euró rövid lejáratú kamatlábait.
Ez azt jelenti, hogy a mostani 1,180-as árfolyamnál az euró-dollár kockázati prémiuma körülbelül 3 százalék. Egy ekkora értékelési eltérés általában már túlzottnak számít, vagyis azt mondhatjuk, hogy a dollár „túladott”. Ugyanakkor a „felszabadulás napja” (április 2.) óta láttunk már 4-5 százalékos differenciát is az egyensúlyi értékhez képest. Más szóval, ha a piacok visszaáraznák azt a dollárkockázati prémiumot, amely az elmúlt két hónapban általánosan jellemző volt, az euró-dollár árfolyam nagyon közel kerülhetne az 1,20-os szinthez.
De mik lehetnek azok a feltételek, amelyek újabb dollárgyengülési hullámot indíthatnak el, még inkább elszakítva az árfolyamot a rövid távú fundamentumoktól?
A két legegyértelműbb tényező a vámokkal és az amerikai költségvetési hiánnyal kapcsolatos kockázatok. Mindkettő eszkalálódhat a következő hetekben.
A cikk írásakor úgy tűnik, hogy a Trump-féle adó- és törvénycsomag átmegy a kongresszus mindkét házán, ami egyértelműen a költségvetés lazításának irányába mutat. Közben pedig július 8–9-én lejár a világ nagy részével szembeni 90 napos vámszünet határideje. Ráadásként említhető a Federal Reserve, azaz az USA jegybankjának függetlensége: jelenleg is olyan hírek sorjáznak, hogy Trump fontolgatja Jerome Powell idő előtti leváltását – ez pedig szintén gyengíti a dollárt.
Feltéve, hogy Powell leváltásával, a vámokkal és a költségvetési hiánnyal kapcsolatos aggodalmak nem növelik tovább a kockázati prémiumot, a hagyományos hajtóerők – elsősorban a rövid távú kamatkülönbségek – vihetik az euró-dollár árfolyamot közelebb az 1,20-os szinthez. Ha valamitől azonban várhatjuk az euró-dollár kamatkülönbség elmozdulását, az inkább a Fed oldaláról jelentkezhet. A legutóbbi EKB-kommunikáció ugyanis azt implikálja, hogy a piaci árazás néhány hétig valószínűleg nem mozdul el jelentősen a lazítás irányába. Ugyanakkor úgy látom, hogy a piacok túlzottan lelkesednek a Fed korai kamatcsökkentése iránt, ami inkább vágy, mint tény. A kiábrándultság és a túlságosan egy irányba álló piac hatására pedig az euró-dollár végül gyorsan visszaeshet az 1,15–1,16-os tartományba.
De miért is beszéltünk erről, és miért fontos ez számunkra? Az elmúlt hetekben, hónapokban látható, hogy az euró-forint árfolyam leköveti a dollár-euró árfolyam alakulását. Vagyis, ha hiszünk abban, hogy az 1,20-os szint elérése lehetséges, és az sokkszerű lesz, akkor lehet, hogy a forint esetében újra láthatunk majd 385 körüli árazást. Azonban ha úgy gondoljuk, hogy ez nem reális szcenárió – márpedig ezt gondolom –, akkor már elértük euró-forintban a sáv alját. Ráadásul a dollár elmúlt napokban látott újabb gyengülése már nem hajtotta tovább a forintot. Úgy tűnik tehát, hogy a piaci hangulat már nem elegendő, hogy a forintot egy erősebb sávba lökje, miközben a fundamentumok a forintot vevőket óvatosságra intik, és 398 közelében megindul az addigi nyereségek realizálása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.