BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lázár János bejelentést tett a műkincs-ügyben – erről hozott döntést a miniszter

Az építési és közlekedési miniszter reagált a róla szóló hírekre. Lázár János megosztotta gondolatait az örökségvédelemmel kapcsolatban.

Terjedelmes Facebook-bejegyzésben reagált a róla szóló legfrisseb hírekre Lázár János. Az építési és közlekedési miniszter kedden az Iparművészeti Múzeumban járt. Ennek kapcsán posztjában kiemelte, hogy a szaktárca alig négy hónapja, február 25-e óta felügyeli a Várkapitányságot, amely működtet, üzemeltet kiállítóhelyeket, minisztériumi épületeket, de épít új középületeket, és alapít és alakít újabb és újabb múzeumokat.

Lázár János
Lázár János nem döntött műkincsek áthelyezéséről, szerinte ez a szakértők feladata / Fotó: Lázár János / Facebook 

„Tárcám és intézményeink munkatársai javaslatot kértek és kaptak az Iparművészeti Múzeumtól a folyamatban lévő beruházások befejezéséhez és az általunk működtetett épületek történeti magyar bútorokkal való berendezéséhez. Mielőtt bármilyen döntést meghoztam volna, személyesen néztem meg az Iparművészeti Múzeum átmeneti raktárában a kiállításra vagy elhelyezésre javasolt, de rossz állapotú, restaurálandó, mintegy 10 bútort” – fejtette ki Lázár János.

Lázár János az Iparművészeti Múzeumban

A szóban forgó látogatásól csütörtökön a KKDSZ Kulturális Szakszervezet tett hozzá egy hosszú bejegyzést. Ebben arról számolta be, hogy az évek óta átmeneti telephelyén (Budapest, Jászberényi út 55.) működő Iparművészeti Múzeum munkatársai pólókra írt üzenetekkel, néma demonstrációval tervezték fogadni a miniszert, hogy felhívják a figyelmét a múzeumi dolgozók – különösen a szakalkalmazottak – helyzetére, az anyagi és erkölcsi megbecsülés hiányára, valamint a múzeumokban őrzött műtárgyak védelmére.

Kiemelték, hogy a miniszter – némi bizonytalankodást követően – végül vállalkozott rá, hogy rövid látogatása végén személyesen is meghallgassa a jelenlévő múzeumi kollégákat, és megfogalmazott panaszaik jogos voltát maga is kénytelen volt elismerni.

Lázár János azt követően írta meg bejegyzését, hogy több sajtótermék is szemlézte a KKDSZ posztját. A tárcavezető leszögezte, hogy semmilyen döntést nem hozott a kiállított tárgyak helyével kapcsolatban, hiszen az a szakértők feladata.

Megjegyezte, hogy az Iparművészeti Múzeum mintegy 600 ezer darabos gyűjteményét kiváló, rendezett körülmények között, példásan és pedánsan katalogizált állapotban találta, és az örökségvédelemért felelős miniszterként ezt nagyon megnyugtatónak tartja.

Így látja a helyzetet a miniszter

„Munkatársak egy kis csoportja, állítólag tüntetéssel várt, ezzel szemben a valóság az, hogy az ott tartózkodó kollégákat arra kértem, hogy a hűvösebb épületben beszélgessünk, hiszen itt is, most is: bárhol, bárkivel, bármiről. Bár a múzeum fenntartója nem én vagyok, a beszélgetés mégis meggyőzött arról, hogy a restaurátorok, muzeológusok és az ott dolgozók többet érdemelnek, hiszen fantasztikus munkát végeznek” – írta a demonstrációra reagált Lázár János. Hozzátette, azt is megígérte nekik, hogy az örökségvédelemért kifejtett munkájukért, az ÉKM költségvetéséből valamilyen extra juttatást biztosítani fog számukra.

A miniszter sorait azzal zárta, hogy 1867 óta a középületekben, minisztériumokban és a Miniszterelnökségen is folyamatosan találhatóak múzeumoktól kölcsönzött műtárgyak, ami nem szégyen, hanem erény az örökségvédelem számára. Emellett a hagyomány mellett a jövőben is ki fognak tartani.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.