Mintegy 1,7 milliárd eurós hiánnyal tervezi a szerb kormány a jövő évi költségvetést, amelynek fő számait csütörtökön közleményben ismertették. Az előterjesztésben 1843,4 milliárd dinár bevétel és 2107,4 milliárd dinár szerepel, 264 milliárdos deficittel, ami a GDP arányában 2,6-2,7 százalékos lehet. Az államadósság a bruttó hazai termék (GDP) 56,1 százalékát teszi majd ki az év végére. A javaslat szerint 2023-ban csökkentik az adóterheket, a bruttó bérek adómentes részét 19 300 dinárról 21 712 dinárra emelik.

Fotó: Getty Images
A költségvetésben lesz pénz a nyugdíjemelésre is, januártól a nyugellátás újabb 12,1 százalékkal nő, ami a novemberi plusszal együtt 20,8 százalékos növekedést jelent
– nyilatkozta a köztévének Siniša Mali pénzügyminiszter.
Találtak forrást a közszféra fizetéseinek 12,5 százalékos emeléséhez, valamint
a minimálbér 14,3 százalékos növeléséhez.
Lesz pénz a közalkalmazottak bérének és a minimálbér növelésére. Meglátása szerint jövőre az átlagbér eléri a 720–730, az átlagnyugdíj pedig a 310–320 eurós szintet. Ez egyelőre illeszkedik a Szerbia 2025 elnevezésű tervhez, amely szerint
2025 végére elérhető lesz az ezereurós átlagfizetés, valamint a 420–430 eurós átlagnyugdíj.
Hozzátette ugyanakkor, hogy a parlament elé beterjesztett költségvetés tervezete egyszerre takarékos és fejlesztésközpontú.
Senki sem mondhatja, hogy herdáljuk a pénzt, ugyanakkor a büdzsé további infrastrukturális fejlesztéseket is lehetővé tesz
– hangsúlyozta Mali. A bruttó hazai termék értéke idén meghaladja a 60 milliárd eurót, jövőre 2,5 százalékos bővülést terveznek.
Mali szerint arra lesz majd fedezet, hogy az állam vállalja át a növekvő energiaköltségekből eredő terheket. A világpiacon a többszörösére emelkedett a villanyáram és a gáz ára, de ennek terhét az állam viseli, hogy a gazdaság és a lakosság élete rendes mederben folyhasson” – nyilatkozta.

A statisztikai adatok szerint a gazdasági növekedés az első negyedévben éves összevetésben 4,3, a másodikban 3,9 százalék volt, a harmadikban kissé lassult, de 1,9 százalékkal a pozitív tartományban maradt. Az év első kilenc hónapjában, a gazdaságban a bérek reálisan 3 százalékkal, a magánszektorban 5,4 százalékkal emelkedtek. Októberben 15 százalékos éves inflációt mértek.