Az uniós tagállamok illetékes miniszterei Brüsszelben megállapodtak a 2025-re vonatkozó halászati kvótákról szóló rendeletről, amely lehetővé teszi a halállományok fenntartható szinten tartását és a tengeri környezet védelmét, miközben figyelembe veszi az ágazat életképességét is.
A megállapodást az uniós magyar elnökség képviseletében Nagy István agrárminiszter jelentette be szerda éjszaka, a Mezőgazdasági és Halászati Tanács (AGRIFISH) kétnapos brüsszeli ülését lezáró sajtótájékoztatóján. Az agrárminiszter szerint emberfeletti munka volt az egyhangú megállapodás elérése, mivel nagyon szűk volt a mozgástér, és keresni kellett a minden tagállam számára megfelelő kompromisszumokat. Mint mondta,
Magyarország nem rendelkezik tengerrel, ezért kívülállóként nem volt érintett ebben a csatában, azonban épp ez segített a tárgyalások lebonyolításában.
„A lehető legintenzívebben próbáltuk arra sarkallni az érintett feleket, hogy megtaláljuk a kompromisszumot. Senki nem tudott úgy hazamenni, hogy megnyert mindent, de senki nem ment úgy haza, hogy mindent elveszített. Sikerült megtalálnunk a legkisebb közös nevezőt, amely még mindig mindenki számára elfogadható volt” – jelentette ki.
Arra, hogy ezt a megállapodást egyhangúlag fogadják el, már tíz éve nem volt példa. A rendelet segíteni fogja, hogy Európa halászai tudják továbbra is végezni a dolgukat úgy, hogy közben a tengeri ökoszisztéma, a tengeri halállomány tudjon fejlődni, és fenntartható legyen.
Kosztasz Kadisz halászatért és óceánokért felelős uniós biztos a sajtótájékoztatón hangsúlyozta: meg kell őrizni a veszélyeztetett halállományokat, miközben biztosítani kell, hogy a halászok folytatni tudják tevékenységüket. A megállapodás a halászati kvótákról ebbe az irányba mutat – emelte ki.
Mint mondta, két fontos régióval kapcsolatban született kompromisszum: az Atlanti-óceán és az Északi-tenger esetében 16 fenntartható kifogható mennyiségről állapodtak meg, míg a Földközi-tenger és a Fekete-tenger térségében olyan intézkedéseket fogadtak el, amelyek csökkentik a halászati állomány pusztulását, ugyanakkor javítják a halászok gazdasági lehetőségeit.
Közös agrárpolitika: Magyarország vezető szerepet tölt be az agrárreformban
A magyar elnökség prioritásként kezelte, hogy a reformtervek a tagállamok eltérő helyzetéhez igazodjanak. A december 9-én elfogadott következtetések hangsúlyozzák, hogy a 2027 utáni közös agrárpolitikának a mezőgazdasági termelők érdekeit kell előtérbe helyeznie, miközben a fenntarthatósági és versenyképességi szempontokat is egyensúlyban tartja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.