A kínai jegybank közleményben jelezte, hogy a hazai és nemzetközi gazdasági és pénzügyi feltételek alakulására reagálva a megfelelő időben csökkenti a kötelező tartalékráta mértékét (RRR) és a kamatlábakat. Az RRR csökkentése élénkítő hatással lehet a gazdaságra.
A bankok tartalékban lévő készpénzmennyiségének a csökkentése ugyanis növeli a háztartások és a vállalkozások számára elérhető hitelállományt. Tavaly 0,50 bázisponttal a jelenleg is érvényes 6,6 százalékra csökkent a bankok kötelező tartalékrátája (RRR).
Ugyancsak tavaly 20 bázisponttal, 3,1 százalékra vitte le az egyéves hitelek referenciakamatát (Loan Prime Rate/LPR) a központi bank, amely a tervek szerint legközelebb március 20-án dönt a rátáról.
Az LPR 2019 augusztusában lett az új benchmark a kínai központi bank kamatreformja után. 2020-tól a jegybank megköveteli a bankoktól, hogy az új hitelek kamatainak meghatározásakor az LPR-t vegyék alapul. Néhány napja a kínai jegybank elnöke azt mondta, hogy az RRR-t és az LPR-t még az idén csökkentik.
Nagyon rég történt ilyen a kínai gazdaságban
Kínában februárban több mint egy éve először csökkent a fogyasztói árindex, ezen belül az élelmiszerárak tizenhárom hónapja a legnagyobb mértékben estek. Emellett a termelői árak már a 29. egymást követő hónapban csökkentek a pekingi statisztikai hivatal jelentése szerint. Ez volt az első fogyasztói defláció 2024 januárja óta, a január végi tavaszi fesztivált követő szezonális kereslet csökkenése közepette.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.