A várakozásoknak megfelelően 4,25–4,5 százalékon, változatlanul hagyta irányadó kamatsávját az amerikai jegybank. A Fed azt jelezte előre, hogy idén 2,7 százalékra gyorsulhat az infláció a korábban előrejelzett 2,5 százalék helyett, az amerikai GDP-növekedés pedig a 19 döntéshozó előrejelzésének mediánja szerint csak 1,7 százalék lesz, a decemberben előre látott 2,1 százalék helyett. Miközben a magasabb infláció mérsékli, az alacsonyabb növekedés emeli a kamatcsökkentések valószínűségét. Mindezeken a forint piacán is el fognak gondolkodni, a helyzet talányos.
A jegybank döntéshozóinak új gazdasági előrejelzéseiben az egyenleg úgy alakult, hogy 11-ük szerint legalább két kamatcsökkentés várható az idén. Ez kisebb többség, mint decemberben, amikor még 15-en jósoltak legalább két vágást.
A dollár árfolyamát a tankönyv szerint a több kamatcsökkentés gyengíti, ami jól jöhet a többi deviza, köztük a forint árfolyamának. Ennek az ellenkezője felé történt elmozdulás a kamatkilátásokban, de a várakozásokat alakítják még az ezután elhangzó Fed-kommentárok.
A dollár azonnali reakciója a döntésekre valamelyes visszavonulás volt, de még mindig erősödést mutatott a legtöbb deviza ellenében (ezt nap közben megszenvedte a forint is).
Az amerikai részvények árfolyamai tovább emelkedtek, a kamatkilátásokra érzékeny kétéves amerikai állampapírhozam pedig mérsékelten csökkent, két bázisponttal 4,02 százalékra.
A bejelentések kialakította összképen Jerome Powell Fed-elnök sajtótájékoztatója sem változtatott sokat.
Értelemszerűen nagy érdeklődés övezte, miképp ítéli meg a Fed a januárban hivatalba lépett elnök, Donald Trump várt politikájának hatását a kilátásokra. Powell elismerte, hogy a zajló jelentős politikai változások valóban magasfokú kockázatot hoztak, de megismételte, hogy a Fednek nem sietős változtatni kamatain, kivárhatják, amíg tisztázódik, pontosan hogyan változik a politikai környezet.
Trump gyorsan alakuló vámtervei – írta a Bloomberg – egyrészt aggodalmat keltettek, hogy lassíthatják a gazdaságot, másrészt várakozásokat, hogy gyorsíthatják az inflációt. Ez egy olyan kombináció – mint említettük –, ami a kamatokat két különböző irányba vonja elméletileg. A gazdaság gyorsításához kamatcsökkentés a célszerű, az emelkedő infláció mellé azonban kamatemelés – ez a tankönyvi bölcsesség.
Az infláció elkezdett felfelé mozdulni, úgy gondoljuk, részben a vámokra reagálva
– mondta Powell. Hozzátette azonban: az alapvárakozása, hogy bármiféle vám okozta inflációemelkedés „átmeneti” lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.