Várhatóan idén is elözönlik a turisták a Európa népszerű helyeit. Számos híres hely mára szinte egyet jelent a tömegturizmussal, ilyen például Velence, Barcelona vagy Amszterdam. A Which? Travel friss elemzése azonban arra mutat, hogy már kisebb európai úti célokat is egyre inkább megvisel a tömegturizmus – írja az Euronews.
A kutatás három különböző mérőszám alapján vizsgálta a tömegturizmus hatásait, az Európai Bizottság adataira támaszkodva. A vendégéjszakák számán túl a turisták számát négyzetkilométerenként, valamint az egy lakosra jutó turisták számát is figyelembe vették. Ez utóbbi mutató olyan úti célokat is kiemelt, amelyekről kevesen gondolnák, hogy szenvednek a turizmus terhétől.
Az első helyen Zakynthos (Zante) végzett, ahol elképesztő, 150:1 arányban vannak a látogatók a helyiekhez képest.
A görög szigetet paradicsomi üdülőhelyként reklámozzák, ahol még mindig találni vadregényes, felfedezetlen részeket.
A Which? kutatása azonban más képet fest: emelkednek a lakhatási költségek, egyre nagyobbak a környezeti károk, és a csúcsszezonban túlterhelt az infrastruktúra.
„Az albérletárak elszálltak, nyáron állandó a forgalom, és az alapszolgáltatások is nehezen bírják. Örülünk a turistáknak, de a mennyiség szabályozásra szorul” – panaszkodott a főváros egyik lakosa.
A turisták és lakosok arányát tekintve második helyen Isztria áll, ahol 133:1 a látogatók és a helyeik aránya. Ez annak ellenére van így, hogy a települést még mindig Horvátország „legjobban őrzött titkaként” emlegetik.
A harmadik legzsúfoltabb helyszín Fuerteventura a Kanári-szigeteken, ahol a tanulmány szerint 120 turista jut egy lakosra.
A helyiek hiába tiltakoztak tavaly a tömegturizmus ellen, a szigetcsoport idén márciusban több mint 1,55 millió külföldi látogatót fogadott. Ez 0,9 százalékos növekedést mutat az előző évhez képest és rekordot jelent.
A legsűrűbben látogatott úti célok tekintetében Párizs vezeti a listát négyzetkilométerenként 418 280 látogatóval, messze megelőzve Athént (88 535 fő) és Koppenhágát (63 944 fő).
A Világgazdaság áprilisban arról számolt be, hogy csak Madridban 150 ezren vonultak az utcára az este. A lakásválság keltette a tiltakozási hullámot a 48 milliós Spanyolországban, a negyedik legnagyobb európai uniós gazdaságban, a recept a bajhoz a virágzó turizmus és a haszonéhes ingatlanspekuláció találkozása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.