A Befektetési Alapkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) havi rendszerességgel készített kimutatása szerint novemberben 15,7 milliárd forinttal, 564,2 milliárdra csökkent az alapok összesített nettó eszközértéke. Ez azt jelenti, hogy a magyar befektetési alapok történetében először fordul elő a kezelt vagyon harmadik hónapja tartó -- erősödő mértékű -- apadása. Külön figyelmet érdemel az is, hogy egyetlen alaptípus sem tudott bővülést produkálni.
A kötvény- és részvénypiacon időnként bekövetkező árfolyamesés most együtt éreztette hatását -- vélekedett a jelenségről Fatér Gyula, a Bamosz elnöke. Az egyes mögöttes piacok kisebb-nagyobb válságai általában nem vagy csak rövid időre esnek egybe, az elmúlt negyedévben viszont párhuzamosan mentek végbe a negatív folyamatok Magyarországon. Mindazonáltal pozitív tendencia is kirajzolódik, hiszen az egyre szofisztikáltabb befektetők tartózkodnak a jegyek tömeges visszaváltásától.
Az adatok is ezt támasztják alá, hiszen a piaci folyamatokra legérzékenyebb részvényalapoknál mindössze 6,8 százalékos volt a nettó eszközérték mérséklődése. A BUX októberi 16,7 százalékos esése ezzel a kosárösszetétel és a Matáv zuhanása miatt nem vethető össze, de a részvényalapok benchmarkjaként használt RAX index is 9,8 százalékkal kevesebb a szeptember végi értékénél. Persze az alapok nem használják ki a maximális 75 százalékos részvénykitettséget, de egy átlagosan 65 százalékos részvényhányad is mintegy 500 millió forintos tőkebevonást valószínűsít.
A kötvény- és a pénzpiaci alapoknál a rövid távon stagnáló, illetve az inflációt el nem érő hozamok generálják a csökkenést. Itt sem beszélhetünk "menekülésről", pusztán a befektetők megszokott mértékű visszaváltását nem kompenzálja az elért teljesítmény, illetve a friss tőkéből arányaiban a részvényalapok részesülnek nagyobb mértékben.
A vegyes alapok majdnem 5 százalékos esése szinte kizárólag a részvényportfólió leértékelődésének tudható be, hiszen itt hagyományosan stabil befektetői kör van jelen. A nemzetközi termékek csökkenése szintén a kockázatosabb eszközelemek árfolyamveszteségével magyarázható.
Kérdés, hogy az utolsó hónap milyen változást hoz az alapok életében. Az ünnepi vásárlások miatti szezonális hatás ugyanis az utóbbi két évben elkerülte ezt a szegmenst. Tavaly december--január hónapokban például összesen 15 százalékos volt a gyarapodás, amit akkor az eszközök felértékelődése mellett a nem várt mértékű befektetések is elősegítettek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.