BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Putyin nem kíméli a saját oligarcháit – most az aranyra fáj a foga

Konsztantyin Sztrukov valami megbocsáthatatlant tehetett, az aranybányászcégét másfél éve a moszkvai tőzsdére nagy sikerrel bevezető oligarcha kegyvesztett lett a Kreml ura szemében. Az elkövetett törvénysértés olyan súlyú lehet, hogy Sztrukov és családja teljes vagyonelkobzással szembesülhet. Az aranyélet véget ér.

Nem egy életbiztosítás ma Oroszországban oligarchának lenni, ezt hamarosan a saját bőrén is megtapasztalhatja a negyedik legnagyobb helyi aranybánya-társaságot szegről-végről birtokló Konsztantyin Sztrukov és családja. A TASZSZ jelentését idézve a Bloomberg azt írja, hogy a Sztrukovék és strómanként szereplő ismerőseik megtévesztették a hatóságokat, és kijátszották a közhivatalnokok számára a magántársaságok irányításában való részvételt tiltó törvényt, ezért a helyi ügyészség vagyonuk elkobzását kezdeményezi.

arany bányászat
Az aranyból szerzett vagyon köddé válhat, a Sztrukov család mesés felemelkedése végére pedig pont kerülhet / Fotó: AFP

A Uzhuralzoloto (UGC) aranybánya-társaság cseljabinszki székhelyén az orosz biztonsági szolgálat a hét elején házkutatást tartott, és olyan terhelő bizonyítékokat talált, amelyekre hivatkozva az ügyészség a vagyonelkobzást fogja javasolni. Az illetékes bíróságon erről jövő kedden tartanak tárgyalást, amelyen ítélet is születhet. 

Az arany vonzza a befektetőket, de az állam is ácsingózik rá

A vállalat és Sztrukovék egyelőre hallgatnak, a részvényesek viszont menekülni kezdtek a moszkvai tőzsdén 2023 novembere óta jegyzett Uzhuralzoloto-részvényeiktől. A papír árfolyama előbb beszakadt, majd a hirtelen sokkból felocsúdva a befektetők magukhoz tértek, s így a kurzus megúszta egy 10 százalékos eséssel. 

Az Uzhuralzoloto 7 milliárd rubelt (27,8 milliárd forint) gyűjtött be a moszkvai tőzsdei bevezetés során. Az UGC szerint több mint 70 ezer új befektetőt vonzott az IPO, a részvények iránti kereslet pedig sokszorosan meghaladta a kínálatot.

Az Uzhuralzoloto árfolyama
 

Konsztantyin Sztrukov a kormányzó Egységes Oroszország párt tagjaként feltétlen Putyin-hívőnek számít, 

emellett a cseljabinszki regionális parlamentben képviselőként szolgált eddig. Mint ilyen, a közhivatal ellátására vonatkozó tiltás alá esik, ezt a rendelkezést a korrupciógyanú és az összeférhetetlenség kiszűrésére alkotta meg az orosz parlament. Ilyen esetben a vagyonátruházás a járható út, ennek Konsztantyin Sztrukov eleget is tett, a lányára, Alexandrára íratta a céget, aki történetesen svájci-orosz kettős állampolgár, legalábbis a Kommerszant értesülései szerint. 

Egy oligarchával kevesebb lesz a sakktáblán 

A lényeg, hogy az Ukrajna ellen Putyin által 2022. február végén indított háború finanszírozásához kellenek a bevételek, s az oligarcháktól a legegyszerűbb ilyen-olyan indokokra hivatkozva konfiskálni a vagyont. 

A 66 éves Sztrukov vagyona a Forbes Russia értékbecslése szerint eléri az 1,9 milliárd dollárt, portfóliójának legértékesebb elemének az Uzhuralzoloto számít, de tulajdonrészt vásárolt a londoni tőzsdén jegyzett Petropavlovsk Plc.-ben is. Ez a cég szintén az aranybányászatban érdekelt, amúri telepei vannak, ahol ezüstöt is termelnek az arany mellett, és a feldolgozásban is aktívak.

Krastsvetmet, Russian company, produces 99.99% pure gold bars in Krasnoyarsk
Öntik az aranyat a krasznojarszki fémfeldolgozóban / Fotó: Anadolu via AFP

A kegyvesztetté vált Sztrukov egyébként külföldön sem számíthatna semmi jóra, mivel

  • az Egyesült Államok,
  • az Európai Unió
  • és az Egyesült Királyság

egyaránt szankciókkal sújtja, legálisan nem is tudna kimenekített vagyonához sem hozzáférni – vagy legalábbis nehezen. 

Az üzletember-képviselő esetleges őrizetbe vételéről nem érkezett hír, 

de a hasonló, Kreml által kreált ügyekben pórul járt elődökre hivatkozva azt tanácsolják neki, hogy kerülje a magas épületeket, és lehetőleg ne hajoljon ki a bezárt ablakon se.

A mélyben viszont jól eligazodik, hiszen pályafutását 1980-ban szénbányászként kezdte, majd 1995-ben váltott az aranyra, amikor is kibérelte az akkor állami kézben lévő Uzhuralzoloto egyik bányáját. Karrierje és vagyona innen rakétagyorsasággal emelkedett fel, 1997-ben átvette a csődben lévő cég teljes irányítását, majd az újjászervezése és privatizációja során birtokon belülre is került. Három évtized után nosztalgiát és üzleti lehetőséget érezve visszatért a szénbányászathoz, s érdekeltségei jelenleg 100 millió tonnás szénkészlettel rendelkeznek.

A Bloomberg emlékeztet arra, hogy amióta a háborút kirobbantották, egyre nőnek az oroszországi vállalkozásokat érő politikai hátterű fenyegetések, a hatóságok fokozzák az értékes eszközök államosítására irányuló erőfeszítéseiket. Az állam ez idő alatt több ezermilliárd rubel értékű vagyont szerzett, különösen a kettős állampolgársággal rendelkező, külföldön élő vagy a közhivatalt betöltő mágnásoktól.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.