Újabb rekordokat dönthet az olajár a következő hetekben – legalábbis erre számít a piaci elemzők többsége. Akár még ezen héten 79,80 dollárra, új történelmi rekordra nőhet a brent típusú kőolaj világpiaci ára – véli Deborah White, a Société Generale SA nyersanyagelemzője. Szerinte ismét az emelkedési trend jellemző az olajpiacra, ez elsősorban annak tudható be, hogy a finomítói korlátokat szokatlanul feszes kínálat kíséri. Annak ellenére felfelé mozoghatnak az olajárak a következő hónapokban, hogy nem látható további növekedési lehetőség a olajfelhasználásban – mondta Jan Loeys, a JP Morgan vezető piaci elemzője. A termelői oldalon a közel-keleti államok és Oroszország hordoz nagy lehetőségeket, azonban eddig nem tudtak a vezető olajipari cégekhez kapcsolódni – idézte a Bloomberg.
Még a 100 dolláros határt is megközelítheti a fekete arany hordónkénti árfolyama az idén, amelyet a növekvő geopolitikai kockázatokkal magyarázott Gordon Kwan, a CLSA kőolaj- és földgázipari elemzője. A brent olaj hordónkénti ára 77,75 dolláron forgott a New York-i Árutőzsdén tegnap délután. Ezzel szemben kétheti mélypontra került a földgáz árfolyama: az energiahordozóval 6,9 dolláron kereskedtek a keddi napon, mintegy 1,3 dollárral alacsonyabban a július végi 8,2 dollárral összehasonlítva.
A magas olajáraknak elsősorban az olajcégek lehetnek a nyertesei: a világ hat vezető vállalatának második negyedéves profitja mintegy 30 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi adatot.
Mint arról tegnapi számunkban beszámoltunk, történelmi csúcsra – 78,48 dollár – emelkedett a brent típusú kőolaj világ-piaci ára hétfőn. A sokat látott piacokat is megdöbbentő drágulás azt követően indult el, hogy a BP olajtársaság vezetékszivárgás miatt lezárta legnagyobb egyesült államokbeli lelőhelyét. Az alaszkai Prudhole Bay lezárásával napi 400 ezer hordó nyersolaj esik ki a forgalomból, ez az amerikai termelés 8, a világtermelés 0,5 százalékát adja. A piac idegességét csak tetézi, hogy a Prudhole Bay akár hónapokig használaton kívül maradhat. Nem lehet azonban meglepődni az alaszkai vagy ahhoz hasonló baleseteken, hiszen az olajipari infrastruktúra soha nem látott megterhelés alatt van, azonban a kiszolgálórendszereket nem ilyen kihasználtságra tervezték – írta a The Wall Street Journal.
Árfelhajtó tényezőként hatott Edmund Dakoru OPEC-elnök nyilatkozata is, amely szerint a fekete arany árfolyama az év végéig nem esik 70 dollár alá, annak ellenére sem, hogy az OPEC-országoknak összességében több mint 2,5 millió hordó termelői plusz-kapacitásuk van.
A jelenlegi termeléskiesés azonban elhanyagolhatónak tűnik egy esetleges iráni termeléskieséssel összehasonlítva, Irán ugyanis a negyedik legnagyobbként a napi világkitermelés mintegy 5,1 százalékát adja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.