BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az uniós frakciók összefogtak: erősebb költségvetést és több parlamenti beleszólást követelnek

Az Európai Parlament négy legnagyobb frakciója közös nyilatkozatban üdvözölte a bizottság új költségvetési javaslatait, de még több forrást és erősebb parlamenti kontrollt sürget. Szerintük a világ kihívásaira – háború, klímaválság, gazdasági bizonytalanság – csak közös, uniós szintű válaszok adhatók. Elutasítják a demokratikus ellenőrzés gyengítését és a kulcspolitikák visszanemzetiesítését.

Az Európai Parlament négy legnagyobb frakciója – az Európai Néppárt (EPP), a Szocialisták és Demokraták (S&D), a Renew Europe és a Zöldek/EFA – közös nyilatkozatban szólalt fel az Európai Bizottság új, 2027 utáni többéves pénzügyi keretének (MFF) tervezete kapcsán. A képviselőcsoportok üdvözölték, hogy a bizottság részben figyelembe vette a parlament korábbi javaslatait, és készen állnak a konstruktív tárgyalásokra a tanáccsal a következő hosszú távú költségvetésről. Ugyanakkor határozottan kiálltak amellett, hogy az új költségvetés legyen ambiciózusabb, robusztusabb és parlamenti kontroll alatt álló.

Az uniós frakciók összefogtak: erősebb költségvetést és több parlamenti beleszólást követelnek
Az uniós frakciók összefogtak: erősebb költségvetést és több parlamenti beleszólást követelnek / Fotó: Shutterstock

A nyilatkozat szerint a mai világban – amikor Európa háborúval, gazdasági és társadalmi instabilitással, migrációs kihívásokkal és klímaválsággal néz szembe – az uniós költségvetésnek erősebb válaszokat kell adnia. 

A frakciók szerint a versenyképesség erősítése, a demokráciák védelme, az élelmiszer- és energiaszuverenitás, valamint a közös európai védelmi képességek fejlesztése nemzetállami szinten nem oldható meg – közös, jól finanszírozott uniós fellépésre van szükség.

A négy frakció egyértelműen kiállt amellett, hogy a következő MFF-ben növelni kell a pénzügyi forrásokat a 2021–2027-es időszakhoz képest, be kell építeni egy válságkezelési mechanizmust, és a koronavírus-járvány utáni helyreállítási alap (NGEU) visszafizetése nem veszélyeztetheti az uniós szakpolitikák finanszírozását. Emellett sürgették a „saját források” rendszerének megerősítését is, amely fenntartható alapot nyújthat az új közös célokhoz.

A parlamenti vezetők ugyanakkor kritikusan viszonyulnak a bizottság által javasolt „nemzeti és regionális partnerségi tervekhez”, amelyek szerintük csökkenthetik az EU-szintű dimenziót és parlamenti ellenőrzést. Határozottan elutasítják a zászlóshajó uniós programok esetleges „visszanemzetiesítését”, és figyelmeztettek: 

a parlament nem fogad el olyan megoldásokat, amelyek gyengítik a demokratikus felügyeletet.

A nyilatkozat zárásaként a képviselőcsoportok felszólították a tanácsot, hogy mielőbb alakítsa ki tárgyalási álláspontját a késlekedés elkerülése érdekében. A négy frakció együttműködést ígér, de jelezte: minden rendelkezésére álló eszközt bevet, hogy a parlament szerepe ne csorbuljon, és az uniós értékekhez méltó költségvetés szülessen.

Az EP főelőadói szerint gyenge és veszélyes az új EU-költségvetési terv

Az Európai Parlament kijelölt főelőadói szerint az Európai Bizottság 2027 utáni többéves költségvetési tervezete sem politikailag, sem pénzügyileg nem elég ambiciózus. A képviselők arra figyelmeztetnek, hogy a javaslat reálértéken befagyasztaná az EU kiadásait, miközben az NGEU helyreállítási alap törlesztése további forrásokat kötne le. Ez szerintük veszélybe sodorja a versenyképességet, a kohéziós és agrárpolitikát, a védelmi célokat és a zöld átmenetet is.

A jelentéstevők elutasítják a megoldást, amely szerint sikeres uniós programokat beolvasztanának úgynevezett „ernyőalapokba”,

ezzel csökkentve az átláthatóságot és a regionális szereplők súlyát. Emellett komoly aggodalommal fogadták, hogy a parlament szerepe csorbulhat a jövőbeni ellenőrzési és döntési folyamatokban. Az EP új, közös uniós bevételi forrásokat sürget, és jelezte: minden eszközt bevet, hogy a végső költségvetés tükrözze az EU valódi kihívásait és megőrizze a demokratikus kontrollt.

Kiakadtak az EP-képviselők is

Az Európai Bizottság ma ismertetett többéves költségvetési tervezete durván csökkenti a regionális fejlesztésekre és agrártámogatásokra fordított pénzeket, az európai embereknek és a gazdáknak jutó forrásokat és százmilliárd eurós pénzeket akarnak a háborúra fordítani és Ukrajnának adni – mondta Deutsch Tamás, a Fidesz EP-képviselője.

Az Európai Bizottság most bemutatott költségvetési tervezete veszélyezteti a közös agrárpolitika (KAP) alapjait, és súlyosan sérti az európai és magyar gazdák érdekeit. A KAP-ra szánt forrásokat 84 milliárd euróval csökkentenék, ami több mint 20 százalékos visszavágásnak felel meg, miközben az EU teljes költségvetése tovább növekedne – mondta Dömötör Csaba, a Fidesz európai parlamenti képviselője a bizottsági ülésen.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.