BEfektetés. Virágzásnak indultak az „alapok alapja” konstrukciók, a hazai alapkezelők közül egyre többen kínálnak portfóliómegoldásokat, illetve merészkednek el egzotikusabb piacokra (nyersanyag, Ázsia), ráadásul ezen alaptípus augusztus végéig a kamatadó elkerüléséhez is optimális befektetésnek ígérkezik. Hiszen ha ezekből az alapokból vásárol a magánszemély, akkor egy szakértő befektetéskezelési szolgáltatást kap kézhez, amelynek segítségével befektetéseit nem kell időről időre a piaci változásokhoz igazodva átrendeznie, így – 2006. augusztus 31-ig történő megvásárlásuk esetén – hosszú távon megőrizheti a kamatadó-mentességet – mutattak rá az Erste szakemberei.
Az alapok alapja konstrukció mellett tehát a diverzifikáció szól, hiszen az alapkezelők olyan alapokba invesztálnak, amelyek amúgy is több értékpapírba fektettek be. A nemzetközi részvényalapok zöme alapok alapja konstrukciójú, s az ingatlanalapoknál is igen népszerű ez a forma – míg 2004 végén még csak az ingatlanalapok vagyonának 9 százaléka volt ilyen alaptípusban, addig 2006. június végére 26 százalékra nőtt –, ám arra is van példa, hogy az alapkezelő a saját alapjaiból válogatja össze a portfóliót – magyarázta Temmel András, a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének főtitkára.
Új tendenciának tekinthető viszont, hogy egyre több olyan alapok alapja konstrukció születik, amely önmagában már egy-egy optimalizált befektetési portfóliónak tekinthető. A K&H Alapkezelő indult el először ebben a szegmensben válogatott alapjaival: a befektető kockázatviselő képességének megfelelően négy különböző portfólió közül válogathat. A K&H válogatott 1. alap például elsősorban hazai pénzpiaci alapokba fektet be, míg a K&H válogatott 4. alap hazai és külföldi kötvényekbe és részvényekbe.
Három portfólióval jelent meg nemrégiben az Erste Bank Alapkezelő is: az Erste Konzervatív, az Erste Kiegyensúlyozott és az Erste Dinamikus Alappal. A konzervatív konstrukció az Erste kötvény-, pénzpiaci és ingatlanalapjába fektet be, a kiegyensúlyozott portfólióban az előbbi három alap mellett az Erste részvény- és garantált alapjai is helyet kapnak. A dinamikus portfólió pedig öt ESPA-konstrukcióval (három részvény-, két kötvényalappal) egészül ki.
Az alapok alapja palettát színesítik a nyáron megjelent, egzotikusnak tekinthető konstrukciók is. A K&H Alapkezelő Ázsia Alappal rukkolt elő: az induláskor a vagyont fele-fele arányban, két alap között osztották meg: a KBC New Asia alap a Távol-Kelet dinamikusan fejlődő, vezető társaságainak részvényeit tartja a portfóliójában, míg az EMIF China & Hong Kong alap specifikusan Kína és Hongkong tőzsdéin fektet be. A portfólió országszerkezetében több mint 70 százalékot Kína (Hongkonggal és Tajvannal közösen), közel 15 százalékot pedig Dél-Korea képvisel. A fennmaradó 15 százalék a kis tigriseknek nevezett országok és India között oszlik meg.
A CIB Nyersanyag Alapok Alapja pedig a négy legfontosabb nyersanyagszektorba fektet be, így az energiahordozók (kőolajszármazékok, földgáz), a nemesfémek (arany, ezüst, platina), a színesfémek (például réz, cink, alumínium, ón, ólom, nikkel), a mezőgazdasági termékek (gabonafélék, élő állat, kávé, cukor, kakaó, gyapot) piacára. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.