Továbbra is az IMF-megállapodás van a középpontban
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a VilággazdaságA Magyar Nemzeti Bank (MNB) a múlt héten a várakozásoknak megfelelően nem változtatott az irányadó 7 százalékos rátáján. Simor András elnök elmondta, hogy volt javaslat a 25 bázispontos emelésre, de ugyanekkora mértékű csökkentésre is, ami jól mutatja a tanács megosztottságát. Eközben új előrejelzésében az MNB az inflációs várakozását 5 százalékról 5,6 százalékra, míg jövőre 2,6 százalékról 3 százalékra emelte.
A jegybank közölte, hogy az inflációs célt elérhetőnek tartja 2013-ban, de akár több negyedévig is szinten maradó kamatok kellhetnek ehhez. Elhangzott azonban az is, hogy a kockázati megítélés javulása kamatcsökkentést hozhat. Amíg nem javul érdemben a magyar gazdaságpolitika megítélése (és nem csökken a CDS-felár érdemben a jelenlegi, bőven 500 bázispont feletti szintekről), addig nem várhatunk kamatcsökkentést. A bizalom helyreállítását pedig leginkább a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötendő egyezség szolgálná. Tekintettel arra, hogy a megegyezés időpontja továbbra is igen bizonytalan, nehéz megmondani, hogy mikor láthatunk a magyar állampapíroknál és forintpiacon tartósabb erősödést. A befektetők figyelmét tehát egyelőre elkerülik a fundamentumok, például az, hogy a múlt héten megjelent folyó fizetési mérleg adatok továbbra is többletet mutattak. A 149 millió eurós negyedik negyedéves többlet nem jelent meglepetést, sőt: ha a belső kereslet gyengesége miatt tovább nő a külkereskedelmi többlet, ahogyan várjuk, akkor tovább nőhet a folyó fizetési mérleg többlete is.
Ezen a héten Fellegi Tamás magyar főtárgyaló washingtoni útja lehet érdekes, ahol rövid időn belül újra egyeztet az IMF-fel. Emellett pénteken megjelennek az előzetes februári ipari termelési adatok és a külkereskedelmi statisztika is. Az ipari termelés éves szinten a várható enyhe havi bővülés mellett is csökkenést mutathat, miközben a külkereskedelmi mérlegben jelentős, 760 millió eurós havi többletet várunk. Nyeste Orsolya és Árokszállási Zoltán, Erste Bank


