Pénz- és tőkepiac

A fájdalmas kijózanodás éve volt 2015

A magyar pénzügyi közvetítőrendszer ma erősebb, mint egy éve - mondta Windisch László, az MNB felügyeleti alelnöke.

Mozgalmas, aktív évet zárt a Magyar Nemzeti Bank felügyeleti területe és a felügyeletnek is jelentős szerepe volt abban, hogy a magyar pénzügyi közvetítőrendszer ma erősebb, stabilabb, mint egy éve - mondta Windisch László, az MNB felügyeleti alelnöke.

A tőkepiaccal kapcsolatos felügyeleti munkát a brókerügyek határozták meg 2015-ben. Mindenki számára fájdalmas kijózanodásnak nevezte az alelnök a brókerbotrányok feltárásának folyamatát, hiszen a kilencvenes évek második fele óta létezett egy súlyos bűnöktől, százmilliárdos nagyságrendű, csak papíron létező befektetésektől terhes "párhuzamos valóság" a tőkepiacon, ami a jegybanki vizsgálatokig észrevétlen maradt. Ezek lezárása, a célvizsgálat-sorozat eredménye és a felügyelet eszköztárának megerősítése segített helyreállítani a szektor biztonságát, és a befektetők bizalmát - mondta a szakember.

Az alelnök felvetette azt is, hogy ahogyan a vagyonbiztosítások esetén a biztosító elvárhat ügyfelétől kármegelőzést, például biztonsági zár felszerelését, úgy akár hosszabb távon valamilyen formában a Befektető-védelmi Alap (BEVA) garanciáját is hozzá lehetne kötni az MNB honlapján történő ügyfélkontroll rendszeres gyakorlásához.

Az intézményi hírek között a román Astra Biztosító csődje uralta az őszt. A Magyarországon csak fiókteleppel rendelkező biztosító bukása rámutatott, hogy a határon átnyúló pénzügyi szolgáltatások tekintetében lehet és kell is javítania az EU szabályain. "Hiába kértük már egy évvel ezelőtt a román felügyelettől az Astra-fióktelep tevékenységének korlátozását, ennek kikényszerítésére semmilyen eszközzel nem rendelkeztünk" - mondta az alelnök. "Így a kormány támogatásával gyors jogszabály-módosítással sikerült elérni, hogy a magyarországi ügyfelek kártalanítása ne szenvedjen késedelmet."

A bankrendszer stabilitását jelentősen növelte az elmúlt évben mind az elszámolás, mind a forintosítás, ami  kivétel nélkül minden érintett adósnak kedvező volt. A banki elszámolás az ügyfeleknek ezermilliárd forintos kárt okozó évtizedes anomália végére tett pontot, s juttatta vissza az embereknek a tisztességtelenül elvont összeget. A fogyasztók devizahiteleinek kivezetése, forintosítása pedig a jövőre nézve szüntette meg a mind az adósok, mind a hitelezők számára jelentős rizikót hordozó árfolyamkockázatot - emelte ki Windisch László.

A fogyasztóvédelmi terület munkáját az elszámolás, forintosítás szoros felügyelése határozta meg. Emellett komoly hangsúlyt fektetett a jegybank az autófinanszírozó társaságok általános szerződési feltételeinek kijavíttatására és a kézizálog-hitelező intézmények gyakorlatának ellenőrzésére. Ez utóbbi körben sikerült elérni, hogy megszüntessék termékeik között az ügyfeleik érdekeit sértő - pár napos futamidejű, majd utána magas késedelmi kamatot felszámító - kölcsöneiket.

Az alelnök kiemelte: komoly siker, hogy az MNB valamennyi pert megnyerte, amelyet a bankokkal szemben a jelzáloghitelek általános szerződési feltételeinek felülvizsgálata miatt indított. Emiatt sor kerülhetett az elszámolásra ezek esetében is. Örömmel nyugtázta a jegybank azt is, hogy az ősszel sorra nyerte azokat a pereket, melyeket a hitelintézetek indítottak ellene még 2014 tavaszán az egyoldalú banki díjemelések miatti felügyeleti bírságok, illetve a visszafizetési kötelezettség előírása miatt. Ez minden érintett fogyasztónak jó hír, tekintettel arra, hogy a perek lezárását követően hozzájutnak majd a visszajáró összegekhez - húzta alá a felügyeleti vezető.

A jegybank 2015-ben minden korábbinál több piacfelügyeleti intézkedést hozott jogosulatlan portfóliókezelő vagy egyéb társaságok ellen: a kiszabott piacfelügyeleti bírságok 1,4 milliárd forintot tettek ki. A világszerte és itthon is alacsony hozamkörnyezetben "mesés kamatokat" kínáló társaságok továbbra is a piacfelügyelés fókuszában lesznek.

felügyelet elszámolás brókerbotrány hitel MNB
Kapcsolódó cikkek