BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Drága öngondoskodás

Önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások esetében a sávos költségszerkezet miatt a levont költségek nagyban függenek attól, hogy mekkora tagdíjat fizetünk. Minél kisebb a megtakarításunk, annál nagyobb a levont költség aránya.

Három lényeges díjelvonás jelentkezik egy önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítás esetében: a taggá váláskor kifizetendő költség, valamint a sávosan fizetendő működési tartalék és a likviditási tartalék. A legnagyobb tételt a működési tartalék képezi, amely akár 10 százalékos költségterhelést is jelenthet. Jellemzően megállapítható, hogy minél nagyobb tagdíjat fizetünk, annál alacsonyabbak a költségek a befektetés arányában.

A legnagyobb taglétszámú nyolc önkéntes nyugdíjpénztárt megvizsgálva arra a következtetésre juthatunk, hogy a legkisebb költségekkel a Generali Önkéntes Nyugdíjpénztárnál találkozhatunk. A költségsávok alsó és felső határa szolgáltatótól függően eltérő, konkrét számokat (évi 60 ezer, évi 300 ezer és évi 1,2 millió forintos megtakarítási összegeket) használtunk a költségek összevetéséhez. A Generalinál a kezdeti költségelvonást nem számolva évi 60 ezer forintos befizetés esetén 3500, évi 300 ezer forintos befizetés esetén 9500, évi 1,2 millió forintos befizetés esetén pedig mindössze 15 500 forint megy el a működési és likviditási tartalékok fedezésére. A dobogó második helye már nem ilyen egyértelmű: évi 60 ezer forintos tagdíj esetén az Aranykor Önkéntes Nyugdíjpénztárral járunk jól, ez a termék viszont a legrosszabb a nyolc közül, ha nagy összeget szeretnénk félretenni. Ennek oka, hogy a pénztár mindössze két sávot határoz meg, a 60 ezer forintos éves tagíj alatti összegekre igen kedvező, 5,9 százalékos költséget szab ki, az e fölötti befizetésre vonatkozó 4,4 százalék viszont nagyobb összegeknél már lényegesen megterhelőbb, mint a versenytársainak a díjszabása. Például 500 ezer forintos éves befizetés fölött jellemzően 1 százalékot kérnek már csak el a legtöbben, itt az Aranykor 4,4 százaléka rendkívül magasnak számít már.

Évi 60 ezer forintos befizetés esetén nincs jelentős eltérés a költségek között, szinte az összes pénztár 10 és 6 százalékos sávos költséget számít fel a befizetésünkre, amely jelen példában 4000 forintos terhelést jelent. A befizetett tagdíjak növekedésével kezdenek inkább kiütközni a különbségek a szolgáltatók között: évi 300 ezer forintos megtakarítás esetén például a Honvéd nyugdíjpénztár a legdrágább, mivel egészen 350 ezer forintos tagdíjig 6 százalékos költséget vonnak el, ennek a szolgáltatásnak viszont előnye, hogy nincs kezdeti költségelvonás.

Hosszabb távon viszont ez a pár ezer forintos kedvezmény a magasabb százalékos költségek arányában nem jelent számottevő előnyt. 1,2 millió forintos éves befizetésnél az Aranykor a legdrágább szolgáltató, ezt követi a Prémium Önkéntes Nyugdíjpénztár.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.