Nem szűnik a bizonytalanság a részvénypiacokon, a múlt heti emelkedési próbálkozások után csúnya eséssel indult február második hete. Ezúttal egy technikai momentum ijesztette meg a befektetőket: a német DAX index miután idén már többször felpattant a 9300 pontnál lévő támaszáról, hétfőn letörte azt, és meg sem állt 9000 pontig. Ez újabb jel volt arra, hogy ez az esés már tényleg más, mint az eddigiek, és aki a vételi lehetőségeket keresi, az könnyen megégetheti magát. A befektetők így tömegesen igyekeztek szabadulni a részvényektől, ami nem egy esetben extrém ármozgásokhoz vezetett. Az osztrák Erste Bank papírja például tíz százalékos mínuszban is járt, mindenféle hír nélkül.
A nagy európai bankrészvények árfolyama nyár vége óta lefeleződött. Az olasz UniCredit részvénye még novemberben is hat euró körül állt, tegnap már csak 3 eurót adtak érte. Nem áll jobban a most 9 százalékot zuhanó, az elmúlt három hónapban 46 százalékot veszítő Deutsche Bank, de más nagy pénzintézetek papírjai sem. A jelenség mögött többen a nagy állami olajalapok és olajkitermelő országok vagyonfelélését sejtik. Egy elemzés szerint ugyanis ezek az alapok korábban előszeretettel vásároltak európai ciklikus papírokat, többek között jó minőségű bankrészvényeket, hogy a küszöbön álló európai növekedésből hasznot húzzanak. Most, amikor az olajárak zuhanásával ezek az országok a költségvetési hiányuk pótlására a tartalékokhoz nyúlnak, elsősorban ezeket a papírokat borítják a piacra, ami jelentős túlkínálatot okoz. Van emellett fundamentális oka is annak, hogy éppen a bankrészvények teljesítenek ilyen gyengén: a jegybanki kamatpolitikák, a negatív vagy nullás hozamok rendkívül összenyomták a banki kamatmarzsokat, vagyis a korábbi profittervek aligha lesznek tarthatóak.
A jelzáloghiteleken Európa-szerte Magyarországon és Bulgáriában lehet a legnagyobb kamatot elérni, így nem véletlen, hogy az OTP – amely mindkét országban piacvezető – és vele a magyar piac a hétfői vérfürdőben felülteljesített. A magyar bankpapír csak 2,6 százalékot esett, miközben a Raiffeisen vagy az Erste 7 illetve 7,5 százalékot. Úgy tűnik, Közép-Európára továbbra is biztos menedékként tekintenek a befektetők, az 1,6 százalékkal csökkenő BUX mellett a lengyel WIG index is csak 1,2 százalékot süllyedt, míg a DAX 3,3, a párizsi CAC 3,2, az olasz FTSE MIB pedig 4,7 százalékot zuhant a hét első napján.
Pedig Ázsiából most nem is érkeztek rossz hírek. A kínai devizatartalék ugyan további százmilliárd dollárral csökkent, ám ez valamivel kisebb volt a várakozásoknál, a kínai tőzsde pedig a holdújév miatt egész héten zárva tart. A japán börze szerény emelkedést mutatott. Nem úgy Amerika, amely becsatlakozni látszott az európai pánikba. A vezető indexek két százalék feletti esést mutattak lapzártánkkor, amivel az idei mélypontjukat tesztelték. A legnagyobbat a technológiai papírok estek, a Nasdaq Composite 2,7 százalékos esésnél is járt.
A befektetői félelmeket jól tükrözte az arany további emelkedése is. Az unciánkénti ár megközelítette az 1200 dollárt, amivel az arany az idei év eddigi legjobb befektetésnek bizonyul a leglikvidebb eszközök közül. Az elmúlt hetek fő szabálya viszont ezúttal nem érvényesült, nem az olaj húzta le a tőzsdéket. Legalábbis a WTI hordónkénti árfolyama 30 dollár fölött maradt, a Brent pedig 33,7 dollár körül ingadozott, vagyis jóval kevesebbet gyengültek, mint a részvényindexek.
Ötven százalékos esés is volt
Nagy riadalmat keltett az amerikai piacon, hogy hírek szerint az egyik nagy palaolaj-kitermelő, a Chesapeake Energy jelentős szerkezetátalakításra készülhet és ehhez keres specialistákat. A mintegy tízmilliárd dollárnyi adóssággal rendelkező vállalat az olaj mellett a gáz árának esésétől is szenved, részvényei és kötvényei pedig folyamatosan veszítenek értékükből, ami megnehezíti hiteleinek refinanszírozását is. A részvények a hír megjelenését követően 50 százalékos mínuszban is jártak a New York-i tőzsdén, de az esés később 22 százalékosra mérséklődött.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.