BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A személyi kölcsönöknél is terjed a fix kamat

A személyi kölcsönöknél is gyorsan terjednek a fix kamatozású változatok, az új szerződések csaknem fele már öt évnél hosszabb kamatperiódusú – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból. A jegybank statisztikái szerint 2018 első öt hónapjában 77,6 milliárd forintnyi személyi hitelt vettek fel a háztartások öt évnél hosszabb kamatperiódus mellett, ez az összes új szerződés 45,1 százaléka. Eközben a változó kamatozású, de legfeljebb egyéves kamatfixálású személyi hitelek aránya 28,55 százalékot ért el az első öt hónapban.

A lakossági ügyfelek fix tör­lesztőrészletek iránti igényének emelkedése jól tetten érhető azon is, hogy az öt éven túli kamatperiódusú hitelek új szerződéseinek mennyisége csaknem megduplázódott 2017 első öt hónapjához képest, miközben a teljes új kihelyezett állomány „csak” 54,5 százalékkal emelkedett egy év alatt. Hosszabb távon vizsgálva a helyzetet még szembetűnőbb a változás: 2014 első öt hónapjában még 74 százalék volt a változó kamatozású személyi kölcsönök aránya, miközben a végig fix árazásúaké mindössze 16,45 százalékot ért el.

A fix kamatozású konstrukciók térnyerésének több oka is lehet a személyi kölcsönöknél: a legfontosabb, hogy a bankok kínálatában is egyre nagyobb szerepet kapnak ezek a változatok. A másik ok, hogy a személyi hiteleknél nincsenek nagy különbségek az árazásban a fix és a változó kamatozású kölcsönök között: az MNB által kimutatott átlagkamatban legfeljebb 1-2 százalékpontos a különbség, ami bőven vállalhatónak tűnik a kiszámítható törlesztőterhekért cserébe. Ráadásul ezeknél a hiteleknél nem elsősorban a kamatperiódus hossza, hanem sokkal inkább az igényelt összeg és az igazolt havi jövedelem nagysága határozza meg a kondíciókat.

Az átlagos kamatperidus kitolódása azért is figyelemre méltó a személyi kölcsönöknél, mert most ezek a konstrukciók adják az újonnan kihelyezett fogyasztási hitelek túlnyomó részét. Az első öthavi, 172,2 milliárd forintnyi új szerződés sokéves rekord, miközben a május végi, 563,9 milliárd forintos állomány is 34,6 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. Az új kihelyezések gyors ütemű emelkedése pedig feltehetően az előttünk álló időszakban is folytatódik majd, hiszen amellett, hogy gyakorlatilag minden külső tényező kedvez a lakossági hitelpiac bővülésének, ennél a terméknél az igényelhető összegek emelkedése is húzza a bővülést.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.