A személyi kölcsönök iránti kereslet újbóli erősödését hozhatja 2021 a fogyasztási hitelek piacán, hiszen több olyan tényezővel is számolni lehet, amely támogatja a növekedést. Bár a decemberi adatok még nem ismertek, biztosan kijelenthető, hogy a múlt év igen gyászosan alakult az utóbbi idők egyik húzóterméke szempontjából:
A személyi kölcsönök iránti visszafogott kereslet hatásai pedig tükröződtek a teljes fogyasztásihitel-piacon is: az 1068,4 milliárd forintnyi új szerződés 14,4 százalékkal maradt el a bázisidőszakitól. A babaváró hitel támogató hatása nélkül pedig még nagyobb lett volna a mínusz, hiszen csak ez a konstrukció bő 572 milliárd forintot adott hozzá tizenegy hónap alatt a fogyasztási hitelek piacához, miközben 2019 novemberéig még nem egészen 414 milliárdot.
A kilátások viszont több szempontból is biztatók. A keresletet támogató tényezők közül az első, hogy
A korlátozás eltűnése nyomán jóval áttekinthetőbbé válnak a kölcsönszerződések feltételei, hiszen már nincs átmeneti időszak, amely után az adósoknak megváltozott kondíciókkal kellene számolniuk.
A keresletet ösztönző másik tényező, hogy
A fogyasztóbarát minősítés feltétele a legfeljebb hétéves futamidő, a végig fix törlesztőrészlet és kamatozás, illetve az igénylés befogadását követő maximum három munkanapon belüli folyósítás is. Meghatározták emellett az alkalmazható kamatfelár, illetve a felszámolható díjak mértékét, az év közepétől pedig a szolgáltatóknak lehetővé kell tenniük a teljesen online hiteligénylést is. Az érdeklődés igen intenzív a piaci szereplők részéről: már öt szolgáltató megszerezte a minősítést, több bank pályázata pedig elbírálás alatt áll. A járványhelyzet várható enyhülése szintén ösztönző hatású lehet a személyi kölcsönök piacára. Ahogy a csütörtökön megjelent elemzésében a Money.hu is rámutatott, a pandémia miatt a lakosság „járványüzemmódra” kapcsolt, sok háztartás elhalasztotta a nagyobb kiadásait, márpedig a korábbi években egy részük épp személyi kölcsönből finanszírozta például a lakásfelújítását vagy korszerű háztartási gépek, autó beszerzését.
Az intenzívebb kereslet rá is férne a személyi kölcsönök piacára, bár az MNB adatai szerint az állományuk novemberben már elérte a 987 milliárd forintot – ami 12,5 százalékos éves bővülés –, ebben jelentős a szerepe a múlt év márciusa óta élő törlesztési moratóriumnak is. Emellett a személyi kölcsönök súlya már csak 12,3 százalékos a teljes lakossági hitelportfólióban – elmarad a babaváró hitel 12,7 százalékos részesedésétől is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.