BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Folytatódhat a megarali a lítium piacán

Az elektromos autók gyártásának növekedése és a járványhelyzetet követő inflációs környezet további markáns áremelkedést hozhat a lítium piacán.

A glóbusz egyik legjelentősebb lítiumtermelője, az Albemarle Corp. tavaly már jó előre kiadta a figyelmeztetést, hogy rövidesen lítiumhiány léphet fel világszerte, ha a kitermelők értékesítésből származó nyeresége az elektromos autók gyártásának fellendülése közepette nem képes fedezni az emiatt szükségessé váló hatalmas termelésbővítések költségeit. A cég beszámolt a nyomott áron vásárló autógyártók és a lítiumtermelők közötti egyre feszítőbb ellentétről, az utóbbiak ugyanis már nem tudták tartósan alacsony árakon kielégíteni a növekvő keresletet. A piaci helyzetkép precíz volt, hiszen bár a lítium-karbonát jegyzése – nem kis részben a járvány hatására – 2020 nyarán többéves mélypontra, tonnánként 29 800 dollárra zuhant, ezt köve­tően gyorsan megkezdődött a felpattanás, és mára megtriplázódott az elektromos autók számára rendkívül fontos alkálifém ára.

A napokban hasonló hangot ütött meg a lítiumkitermelés globális piac­­vezetője, a 19 milliárd dolláros tőzsdei kapitalizációval rendel­kező kínai Ganfeng Lithium is. Vezetői úgy vélik, a rali még korántsem ért véget, mivel a lítium iránti kereslet továbbra is markánsan meghaladja a kínálatot. A Ganfeng véleményének az ad hitelt, hogy a világ vezető autógyártóit, például a BMW-t és a Teslát is a vevői között tarthatja számon. A hongkongi tőzsdén jegyzett cég árbevétele nagyot ugrott 2020-ban, és elérte a 156 millió amerikai dollárt.

Idén eddig a jó minőségű, akkumulátorba való lítium-karbonát 67 százalékkal, az elmúlt 12 hónapban pedig 224 százalékkal drágult. A meredek áremelkedést – véli a Ganfeng – döntően a korábban tervbe vett dél-amerikai bányanyitások elhalasztása okozta. A jövő év első felében azonban megkezdik a kitermelést a kínai cég argentínai

– a Cauchari-Olaroz sóstavak környékén található – lítiumlelőhelyén is, amelynek éves kapacitása várhatóan 40 ezer tonna lesz, azaz harmadával emelkedhet a Ganfeng eddigi 120 ezer tonnás éves termelése. Az ágazat előtt álló perspektívát ugyanakkor a Ganfeng távlati célja jelzi a leghívebben, amely a jelenlegit ötször meghaladó, évi 600 ezer tonnás kapacitás kialakításával számol.

Az említett két cég, valamint az iparág harmadik ásza, a Sociedad Química y Minera de Chile nyereséges működését az általános globális nyersanyagárrali is segíti. A vezető Wall Street-i elemzőházak, mint például a Pimco, a Goldman Sachs vagy a Point 72, a nyersanyagok széles körét érintő árupaci boomot várnak a következő években, amit a világszerte felerősödő reflációs trend hajthat. A vasérc és a réz jegyzése már többéves csúcson van, és a kőolaj ára is elrugaszkodott történelmi mélypontjáról. A bikapiac első számú nyertesei pedig a kőolaj, a réz és a lítium lehetnek.

A lítium-karbonát jegyzése

30

ezer dollár alá esett tonnánként 2020 nyarán

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.