BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megújulnak a céges hitelkeretek

Miközben a pénzintézetek szerint a járvány harmadik hulláma ellenére sem várható, hogy a bankok szigorítanának a céges folyószámlahitelek megújításán, a banki kinnlevőség ebben a hiteltípusban immár negyedéve ezermilliárd forint alatt marad, amire 2018 tavasza óta nem volt példa.

Már több mint egy éve velünk van a koronavírus-válság, s ez a cégek gazdálkodásában is változást okozott. Az első hullám zárása idején a mindennapi likviditást biztosító hitelek lettek a legkeresettebbek, s a vállalkozások jelentékeny része a korábbi banki megállapodásokban kiajánlott hitelkereteket is kihasználta. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) statisztikái szerint a céges folyószámlahitelek állománya azt követően, hogy 2018 áprilisában átlépte az 1000 milliárd forintos értéket, folyamatosan 1000–1200 milliárd forint között mozgott. Ez azonban már a múlté: az elmúlt három hónapban a kihasznált hitelkeretek két és fél éves mélypontra, 1000 milliárd forint alá estek.

A kereskedelmi bankoktól afelől érdeklődtünk, hogy ezt okozhatja-e az, hogy a pénzintézetek szigorúbb feltételekkel újítják meg az aktuális hitelkeretet, vagy épp ellenkezőleg, a harmadik hullám idején a cégek váltak-e óvatosabbakká. „Az elmúlt évben hitelt felvevő vállalkozásokat vizsgálva nem láthatók arra utaló jelek, hogy az OTP Bank partnerei a szokásostól eltérő ütemben újítanák meg éves hitelkereteiket” – jelezte a pénzintézet. A hitelkeretek megújítása nem okoz problémát a Takarékbank ügyfeleinek sem, s a CIB-nél szintén stabil hitelportfólióról számoltak be. A K&H nagyvállalati ügyfelei a folyószámla-hitelkereteket jellemzően megújítják, míg a kkv-k esetében ez egyedi elbírálás szerint történik. A banknál úgy vélik, a kkv-s ügyfelek zömének stabil maradt a forgalma, tehát szélesebb körben valószínű a megújítás. Hasonlóan az egyedi elbírálásra hívták fel a figyelmet az UniCreditnél, jelezve azt is, hogy a portfólió egészét tekintve nem kalkulálnak visszaeséssel.

Emellett mindkét banknál arra hívták fel a figyelmet, hogy ma már a kkv-s ügyfelek körében sem jellemző az éves hitelkeretek iránti érdeklődés, jellemzően 3–5 éves futamidejű likviditást támogató hiteleket biztosítanak a bankok a vállalati ügyfeleknek – mint például a Széchenyi-kártya. Ugyanakkor a pénzintézeteknek fel kell készül­niük arra is, hogy az ügyfelek helyzete a pandémia elhúzódása miatt esetleg ellehetetlenül. Ezzel kapcsolatban az OTP-nél jelezték, több adósságrendező megoldásuk is van a nehéz helyzetbe került ügyfelek számára. A Takarékbanknál úgyszintén készülnek az ügyfelek beszámolóiban várható esetleges romlásra, de erre alaposan felkészítették a rendszert, és bíznak abban, hogy zökkenőmentes lesz a megújítás folyamata mindenkinél.

Elvben a rendelkezések lehetőséget adnak, hogy a vállalatok a 2019. március 18. előtt igénybe vett folyószámla-hitelkeretüket is bevigyék a hiteltörlesztési moratórium hatálya alá, ám a felmérések szerint a tavaly decemberben a vállalkozások esetében nyilvántartott 2700 milliárd forintnyi hitelállományon belül csekély volt a folyószámlahitel-követelés. Ha voltak is olyanok, akik tavaly tavasszal a moratórium védernyője alá menekültek, a későbbiekben – ahogy likviditási helyzetük rendeződött – jellemzően ezt a hitelt kezdték el törleszteni, hiszen a folyószámla-hitelkeret a napi pénzügyekhez kötődik. A vállalati hitelállományban egyébként a moratóriumban érintett hitelek aránya a 2020. tavaszi 55 százalékról de­cemberre 39 százalékra csökkent.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.