BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Az államtitkár kimondta: Magyarországnak a világ összes pénzét ki kell fizetnie, ha életbe lép az EU legújabb terve az oroszok ellen

Akár 800 milliárd forinttal is megemelheti Magyarország energiakiadásait az EU orosz energiahordozókra tervezett embargója – figyelmeztetett az Energiaügyi Minisztérium államtitkára. Czepek Gábor szerint az orosz energiaembargó a lakosság számára többszörös gáz- és áramdíjat jelentene, és veszélybe sodorhatja a rezsicsökkentés jelenlegi rendszerét.

Akár 800 milliárd forinttal is növelheti Magyarország éves energiaköltségeit az Európai Unió orosz energiaembargós javaslata, amely a gáz és kőolaj teljes kivezetését célozza 2027 után – mondta Czepek Gábor parlamenti államtitkár hétfőn, az MCC energiapolitikai kerekasztal-beszélgetésén. A politikus hangsúlyozta: ez az összeg megegyezik a rezsicsökkentésre szánt állami forrásokkal.

Russian,And,Eu,Flags,Covered,By,Black,Smoke,,Concept,Picture orosz energiaembargó
Czepek Gábor szerint az orosz energiaembargó a lakosság számára többszörös gáz- és áramdíjat jelentene, és veszélybe sodorhatja a rezsicsökkentés jelenlegi rendszerét / Fotó: Shutterstock

Az államtitkár szerint a szankciós javaslat következményeként a magyar háztartások akár négyszeres gáz-, illetve kétszeres áramszámlával szembesülhetnének. „Ez elfogadhatatlan teher lenne a lakosság számára” – fogalmazott.

Magyarország nem támogatja az orosz energiaembargót

Czepek Gábor a Voks2025 véleménynyilvánító szavazásra is hivatkozott, amely szerinte megerősítette: az emberek támogatják, hogy az energiaellátás nemzeti hatáskörben maradjon, és ne ideológiai alapú döntések irányítsák az energiapolitikát.

Az államtitkár a kormány által indított vidéki fórumsorozat tapasztalatairól is beszélt, ahol a lakosság elégedettségét fejezte ki a rezsitámogatási rendszerrel kapcsolatban.

Czepek emlékeztetett: az Európai Bizottság már 2013 óta támadja a magyar rezsivédelmi politikát, és kötelezettségszegési eljárást is indított az ország ellen. A mostani rendelettervezet pedig a tagállamok számára kötelezővé tenné az orosz földgáz és kőolaj teljes kivezetését.

Magyarországra céloz, de egész Európa versenyképességét sebzi az orosz energiaembargó

Hazánkat és a jogszabályi eljárásrendet megkerülve döntene az Európai Bizottság az orosz energiahordozók importjának teljes betiltásáról. Az ideológiavezérelt uniós energiapolitika az ukrajnai háború kitörése óta nem hozott olyan intézkedést, amely érdemben csökkentette volna az európai energiaárakat; sőt, a stratégiai döntések árnövelő hatásúak voltak. Magyarország megregulázásáért az Európai Unió azt az árat is hajlandó megfizetni, hogy tovább növeli az európai vállalkozások versenyhátrányát az orosz energiaembargóval. A józan Amerika és Kína pedig kér még egy kávét, és hátradőlve nézi a lendületes európai menetelést a versenyképességi karantén felé.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.