BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ötezer forintos bankjegy: 34 éve nyomtatták ki a barna színű bankót – sok bankjegy jut a sorsára

A bevont, de még átváltható fizetőeszközök listáját a jegybank tartja nyilván. Az első barna színű ötezer forintos bankjegyet 1991. március 25-én nyomtatta ki a Magyar Nemzeti Bank.

Pontosan harmincnégy éve nyomattaták ki az első barna színű ötezer forintos bankjegyet, de a jól ismert bankót már nagyon régóta nem használja senki. 

Ötezer forintos bankjegy
Ötezer forintos bankjegy: 34 éve nyomtatták ki a barna színű bankót / Fotó: Wikipedia

Az első barna színű ötezer forintos bankjegyet 1991. március 25-én nyomtatta ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB), a bankjegyen Friedrich von Amerling Széchenyi István-portréja szerepel, az ötezeres hátoldalán pedig a Magyar Tudományos Akadémia épülete látható. Az ötezer forintos már a rendszerváltoztatás után került forgalomba, biztonsági elemei viszont alig haladták meg a korábbi bankjegyekét.

Az ötezerforintost 1999. július 26-án vonták ki a forgalomból, azonban 2019. július 27-ig még a jegybanknál be lehetett váltani azonos értéken.

A barna színű ötezer forintos bankjegyet a Diósgyőri Papírgyárban gyártott biztonsági papírra nyomtatták a pénzjegynyomdában, az előállított mennyiségről a jegybank nem közölt adatokat, ahogy más bankjegyek esetében sem

Lejár számos magyar bankjegy érvényessége – az MNB közzétette a listát

A bevont, de még átváltható fizetőeszközök listáját a Magyar Nemzeti Bank tartja nyilván. A listán szerepel húszezer, tízezer, ötezer, kétezer, ezer, ötszáz és kétszáz forintos bankjegy. 

Az MNB jelzése alapján a bevont címleteket, azaz amelyek már nem minősülnek törvényes fizetőeszköznek, nem kötelező elfogadni a fizetési forgalomban. Így a következőket sem:

  • a kétezerforintost, amelynek 2037. július 31-én,
  • az ötezerforintost, amelynek 2037. július 31-én,
  • a húszezerforintost, amelynek 2037. december 31-én,
  • az ötszázforintost, amelynek 2039. október 31-én,
  • a tízezerforintost, amelynek 2039. december 31-én jár le az átváltási határideje.

Itt van az első Varga-bankó

Korábban a Világgazdaság arról is írt, hogy hivatalosan is aláírta az első bankjegyet Varga Mihály, a Magyar Nemzeti Bank frissen kinevezett vezetője a jegybank székházában. A hivatalba lépő jegybankelnöknek az egyik első feladata a bankjegyeket ellátni a kézjegyével. Varga Mihály, a Magyar Nemzeti Bank március 4. óta hivatalban lévő elnöke úgy fogalmazott:

Ez az aláírás szimbolizálja a magyar fizetőeszköz stabilitását, értékmérő funkciójának alapjait.

Varga Mihály szerint a bankjegyek azt a szerződést képviselik, amelyet az MNB a gazdaság szereplőivel köt. 

Milliókat érhetnek az ötezresek

Lapunk írt arról is korábban, hogy akár 100 ezer forintot is érhet egy ritkább kétszáz forintos bankjegy,

a hibátlan állapotú, hajtás- és gyűrődésmentes, forgalomban soha nem használt bankjegyekért akár százezreket lehet kapni.

Az UNC (uncirculated) besorolás a lehető legjobb, tökéletes állapotban megőrzött, forgalomban sosem használt készpénzre utal. Emellett pedig az is árfelhajtó, ha minél alacsonyabb a bankjegy sorszáma. Egy hirdető például

száz darab „extrém sorszámú köteg” ötezerforintosért több mint 5,3 millió forintot kér el.

Tóth Csaba numizmatikus korábban a VG-Exkluzív vidcastben elmondta, hogy 

a bankjegy vagy érme kora nem feltétlenül tükrözi a valós értékét, sok nemrég forgalomban lévő pénz van a legkeresettebbek között. 

A szokatlanul magas árazást az eladók a papírpénz esetében azzal indokolják, hogy ez a modern forgalmi forintbankjegyek egyik legritkább példánya, amit úgynevezett UNC állapotban sikerült megőrizni. 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.