A hazai bankcsoportok tavalyi növekedésének egyik húzóerejét a lízingcégeik jelentették, a kihelyezések ugyanis erőteljesen bővültek. A magyar lízingpiac közel 1000 milliárd forintos, ami most már nagy szeletnek számít - hangsúlyozta Antall Pál, a Magyar Lízingszövetség elnöke. A szövetség 40 tagvállalata 2003-ban 19 százalékkal több, 966,4 milliárd forint értékben finanszírozott eszközt, s bár tavalyi eredményükről összesítés még nem látott napvilágot, az első három negyedév adatai számottevő ugrásról tanúskodnak. A pénzügyi felügyelet (PSZÁF) beszámolója szerint a tisztán lízingtevékenységet folytató - tehát nem vegyes tevékenységű - 28 hazai vállalkozás adó előtti eredménye 2,570 milliárdosra bővült az előző esztendő azonos időszakában realizált 1,3 milliárdról.
Bár az eszközfinanszírozás erőteljes bővülést tudhat maga mögött 2003-ban, a kihelyezések több mint 70 százalékát változatlanul a gépjármű-finanszírozás adja. Ez jelentős eltérést mutat az Európai Unióban megszokott arányokhoz képest, hiszen ott ez utóbbi "mindössze" 50 százalékos piaci szeletet hasít ki a tortából, míg a második helyen álló termelőeszköz-lízing 25, az ingatlantevékenység 15, a teherautó-finanszírozás 10 százalékkal részesedik. Hazánk EU-csatlakozása azonban előreláthatólag nem változtat ezen a "magyar beütésen", annak ellenére, hogy a piaci szereplők várakozásai szerint a gépjárműpiac a tavalyinál kisebb mértékben bővülhet 2004-ben.
Az idén a legnagyobb ugrást a termelőeszköz-finanszírozástól várja Antall Pál. Az anyabankkal való együttműködés ezen a téren különösen fontos, hiszen amelyik pénzintézet nagyobb gondot fordít a kis- és középvállalkozásokra, az vélhetően hosszabb távon gyümölcsözőbb együttműködést tud kialakítani ezzel a szektorral. A szektor megerősödésében s ezzel párhuzamosan az új gépek, berendezések iránti igény növekedésében nagy szerepet játszhatnak az EU-pályázatok is.
S mit hoz az uniós csatlakozás? A szolgáltatás minőségében van hová fejlődni, a hiteltermékek terén azonban már az unióban megszokott palettával találhatják szemben magukat az ügyfelek. A pénzügyi lízingkonstrukció teljesen EU-konform, jogszabályi szinten tehát felkészült a csatlakozásra hazánk, egyedül a tartós bérlet esetében lehetnek eltérések, bár ez az unióban sincs teljesen leszabályozva.
A magyarországi verseny már most is nagyon erős, s ha lesznek is új bejövők, azok vélhetően csak egy bizonyos részpiacot szemelnek ki, vagy felvásárlások révén jelennek meg hazánkban. Antall Pál szerint annak, aki a magyar lízingpiacot szemelte ki, a gépek, berendezések finanszírozása kínál betörési pontot. A lízingpiac legnagyobb szeletét nyújtó autófinanszírozásnál az elmúlt években olyan történelmi kapcsolatok alakultak ki, amelyek már lehetővé tették egy kritikus tömeg elérését a nagyobb szereplők számára. Nem zárható ki, hogy például osztrák intézmények a határ közelében lakók, illetve ottani vállalatok számára nyújtanak szolgáltatásokat. Ám ezek volumene marginálisra tehető majd, mint ahogy a legutóbb csatlakozóknál sem lehetett tapasztalni ilyen tendenciát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.