BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szűkül az idei nyersgyémántpiac

A feldolgozói készletek felduzzadása, valamint az általános, főleg az USA-beli gazdasági növekedés lassulása miatt az idén visszaeshetnek a nyersgyémánteladások. Hosszabb távon bővülhet a csiszolt gyémánt kínálata a De Beers és az Alrosza változó piaci stratégiája nyomán, és ez mérsékelheti az árakat.

A dél-afrikai De Beers-csoport idei gyémántforgalma várhatóan nem haladja meg a 4,8 milliárd dollárt, így az 15 százalékkal elmarad a tavalyi rekordtól -- jelentette a Bloomberg. A hároméves eladási mélypontot jelző prognózist a meghatározó USA-beli eladások várható csökkenésével, valamint a nagy csiszolóközpontok felduzzadt készleteivel magyarázza a világ nyersgyémántpiacának 65 százalékát uraló társaság.
A De Beers vezetői néhány hete csak 10 százalékos szűkülésről beszéltek. Ezért van olyan vélemény, hogy a piaci kilátások sötétítésével a konszern csak a részvényeseit akarja ösztönözni az Anglo American bányatársaság és a dél-afrikai Oppenheimer család cége alkotta konzorcium vételi ajánlatának elfogadására.
Így lelassulhat a De Beers ütközőkészleteinek apasztása is. Ez utóbbiakat tavaly 23 százalékkal kurtították, miután a cég stratégiájában megszűnt a termelt és felvásárolt nyersgyémántkészletek visszafogott adagolásán alapuló árszabályzó politika elsődlegessége.
A De Beers stratégiájának módosulása váltásra készteti a legnagyobb beszállítóját, az Alrosza társaságot is, amely az orosz nyersgyémánttermelés 98 százalékát, és egyben a világkínálat egynegyedét termeli. Így a jövő évtől kezdve 25 százalékkal -- 412 millió dollárra -- kívánja csökkenteni a De Beersen keresztüli évi nyersgyémántexportját. A két cég közötti együttműködést jelenleg szabályzó négyéves megállapodás ugyanis az idén decemberben lejár. E szerint évente maximálisan 550 millió dollárnyi, de a De Beers összeladásainak 26 százalékát meg nem haladó értékű orosz nyersgyémántot szállítanak a dél-afrikai társaság raktáraiba.
Ám Oroszországban azt tervezik, hogy idővel a helyi nyersgyémánttermelés döntő hányadát helyben dolgozzák fel. Az Alrosza már az idén is 89 millióról 150 millió dollárra szeretné növelni a csiszoltgyémánt-forgalmát. Ráadásul öt év alatt több mint 5 százalékkal kívánja bővíteni a nyersgyémántbányászatát is. Mindez megnöveli annak esélyét, hogy a következő években bővüljön a világ csiszoltgyémánt-kínálata, ami lefelé nyomhatja az árakat is.
A hosszú távú De Beers--Alrosza kooperáció folytatása mindazonáltal zátonyra futhat azon, hogy az oroszok a nyersgyémántszállításaikon belül lényegesen csökkenteni szeretnék a csiszolásra alkalmas minőségi gyémánt arányát.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.