Egy Magyarországhoz hasonló, magas exportkitettségű kis nyitott gazdaság hogyan észlelheti először az európai gazdasági lassulást? Mely makromutatók jelzik a visszaesést először?
Általában a beszerzésimenedzser-indexeket érdemes figyelni, ezek a legmegbízhatóbb előrejelző indikátorok, ugyanakkor a hazai fizetőeszköz, a forint szintén nagyon jó mutató. Tehát még ha a kilátások most jók is, Magyarországnak fel kell készülnie arra, hogy a következő hónapokban alacsonyabb külső kereslettel szembesül majd. A forint jelenlegi mozgásai a globális ipari ciklusra reflektálnak, amely előbb vagy utóbb, de hatással lesz Magyarországra.
Mennyire látja stabilnak a forintot, mi állhat a gyengülés mögött, és adnak-e okot aggodalomra az elmúlt hetek árfolyammozgásai?
Sok tényező közül a legfontosabbnak a magyar monetáris politikával kapcsolatos várakozásokat tartom, mivel a Magyar Nemzeti Bank politikája kevésbé megszorító, mint azt korábban várták. Ugyanakkor a feltörekvő devizák összességében is gyengülnek az amerikai dollár és várhatóan az euró ellenében is, mert a feltörekvő gazdaságokkal szemben nő az óvatosság. A feltörekvő országok akkor tudnak felülteljesíteni, ha erős a kockázatvállalási hajlandóság, de most nem ez a helyzet. A piac progresszíven árazza az amerikai kereskedelmi politikából fakadó bizonytalanság negatív hatását.
Végeznek egyensúlyiárfolyam-számításokat a forintra? Alul- vagy felülértékeltnek tekinthető az euróval szemben a 334-es szintnél járó deviza?
Nem tartunk fenn ilyen modellt, mi a dollárindex várható ingadozását mérjük fel. A fő devizák mozgásait jelezzük előre a kereskedelemmel súlyozott index alapján, amihez öt fő faktort használunk fel, ezek: a carry trade (kamatparitási feltételek), az érték (vásárlóerő-arány), kockázat, momentum és volatilitás.
Változtattak-e inflációs előrejelzésükön a devizamozgás hatására?
A deviza értékvesztése a hazai árakra gyorsabb hatást gyakorol. Ugyanakkor a következő hónapokban deflatorikus erők dolgoznak majd, különösen az erős dollárárfolyam hatása lesz érzékelhető, ami a globális keresletre és az árupiaci árfolyamokra is lefelé ható nyomást fejt ki. Ennek megfelelően nem változtattunk az előrejelzésünkön.
Mely tényezők befolyásolják majd a közeljövőben a forint mozgását?
Amíg az Európai Központi Bank nem lép fel az autóiparból és a globális kereskedelmi helyzetből fakadó sokkok ellen, a kockázatos eszközök, mint a forint, valószínűleg a továbbiakban is alulteljesítenek majd. Ennek megfelelően az euró-forint árfolyamának fő meghatározója paradox módon egy külső faktor lesz. Ha az Európa és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi vita kedvezőtlen irányba fordul (mi arra számítunk, hogy a feszültség néhány hónapig még biztosan tart), akkor a forint tovább gyengülhet a feltörekvő országok devizáival szemben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.