BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Szervkárosodást okozó trópusi vírus terjed egy a turisták közt népszerű európai országban

Sorban regisztrálják a francia hatóságok a trópus chikungunya vírus okozta fertőzéseket, és ami különösen aggasztó: habár az esetek domináns része importált, immár helyi fertőzések is előfordulnak. A fertőzést a tigrismoszkitó (Aedes albopictus) terjeszti. A klímaváltozás helybe hoz az európaiaknak eddig csak behurcolt formában ismert betegségeket.

Trópusi vírus terjed – a chikungunya idén hamarabb jelentkezett, mint korábban szokott
Trópusi vírus terjed – a chikungunya idén hamarabb jelentkezett, mint korábban szokott / Fotó: AFP

Az európai egészségügyi hatóságok riasztást adtak ki nyolc helyi fertőződés miatt – jelentette a Daily Mail. A chikungunya nem új Európában, tavaly például az olimpia előtt napokkal jelent meg Párizsban helyi fertőzés formájában július 18-án. Csakhogy a fertőzési hullám most sokkal korábban jelentkezik, mint korábban tipikus volt, ami azt mutatja, hogy a kórt hordozó szúnyogok egyre inkább otthon érzik magukat Franciaországban.

A betegség fő tünetei közé tartozik a láz, erős izom- és ízületi fájdalom, fejfájás, bőrkiütések és szemkörnyéki vörösség. Ritka, súlyos esetekben, különösen idősek, csecsemők, immungyengék esetében súlyos komplikációk is előfordulhatnak.

A „chikungunya” elnevezés a Kimakonde afrikai nyelvből ered, jelentése: „összegörnyedni”, ami a súlyos ízületi fájdalmakra utal. A hatás 4–8 nappal a fertőzést követően jelentkezik. Az Aedes albopictus populációja egyre inkább elterjed Dél‑Európában, többek között Franciaországban, Spanyolországban, Olaszországban és Görögországban is, de számos európai országból jelentették már a felbukkanását, köztük Magyarországon is.

Az Egészségügyi Világszervezet és az EU egészségvédelmi ügynökségei azt javasolják, hogy az utazók használjanak rovarriasztót, viseljenek hosszú ruházatot, és kerüljenek el minden bőrérintkezést – különösen alkonyatkor és hajnalban.

Franciaország régiói már tettek intézkedéseket: bevetettek tigrisszúnyog elleni csoportokat, oltási zónákat hoztak létre és területfertőtlenítést végeztek.

Néhány hete az Egyesült Királyság oltásügyi vezetői felfüggesztették a chikungunya-vírus elleni, frissen engedélyezett vakcina beadását a 65 év felettiek számára, miután két halálesetet és 21 súlyos mellékhatást jelentettek az oltással összefüggésben.

A hivatalos szervek arra is figyelmeztettek, hogy Európában emelkedés tapasztalható a dengue-láz – egy másik szúnyogok által terjesztett betegség – eseteiben is, amelyet korábban „csonttörő láznak” is neveztek az intenzív csontfájdalmak miatt.

Trópusi vírusok Európa küszöbén: a melegebb időjárást a szúnyogok is követik – halálos betegségek áraszthatják el a kontinenst

Egy friss tanulmány szerint Európa már nemcsak elszigetelt járványokra, hanem tartós jelenlétre készülhet. Az éghajlatváltozás miatt egyre északabbra húzódik a tigrisszúnyog, és vele együtt a halálos kimenetelű trópusi vírusok is terjednek.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.