BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Most emelkedett az infláció

Háromhavi stagnálás után növekedett az infláció októberben. A 0,2 százalékpontos emelkedést szezonális természetű ársokk eredményezte, a maginflációs mutató nem változott. Két "statisztikai hónappal" az év vége előtt még nagy a szóródás a decemberi előrejelzésekben, a következő év bizonytalan.

Várakozások feletti az infláció üteme októberben. Az előző hónaphoz képest 0,8, az egy évvel ezelőtti szinthez viszonyítva 4,9 százalékkal voltak magasabbak a fogyasztói árak. Szeptemberben még 4,7 százalékos növekedést mutatott a 12 havi árindex, vagyis emelkedett a ráta. Az előző két hónapban az inflációs mérőszám kellemes meglepetést okozott.

Hiszen a szakértők egyértelműen az infláció gyorsulását valószínűsítettek, ami akkor nem következett be. Tulajdonképpen a mostani szám az akkori események korrekciójának is felfogható, hiszen októberben éppen a korábban nyomott szinten maradó zöldség- és gyümölcsárak indultak el felfelé, és alapvetően ez okozta az árindex növekedését. A jelenség regionális sajátosság, hiszen a többi kelet-közép-európai országban hasonló tendenciák voltak megfigyelhetők októberben - hívja fel a figyelmet Barcza György, az ING Bank elemzője. A nemzetközi tendenciák ellenére a szám meglepte az elemzőket (a piaci konszenzus 4,7 százalék volt). Az év ezen szakaszában már merőben szokatlan az idényáras termékek ilyen trendje - mondja Kovács György, a Budapest Economics elemzője -, ezért a közeljövővel kapcsolatban nagy bizonytalanságot jelent, hogy ez a szezonális természetű ársokk eltűnik-e, vagy tovább erősödik.

Az infláció megugrásának fő okát jól mutatja, hogy a fenti hatásokra érzéketlen, "alapdrágulást" mérő maginflációs mutató nem emelkedett októberben. A 4,6 százalékos maginflációs ráta arra utal, hogy az inflációs nyomás némileg kisebb lehet, mint amit a "fő szám" mutat. Ennek ellenére a következő hónapokban a bázishatások által befolyásolt fogyasztói árindex 5 százalék fölé emelkedik, véli Barcza, aki szerint 5,3 százalékon áll majd a decemberi mutató. Bár a mostani számok némiképp emelték év végi előrejelzését, Kovács György szerint továbbra is úgy véli, év végén 5 százalék alatt maradhat az infláció.

Ha lehet, az idei árfolyamatoknál is bizonytalanabb a következő év. Az áfaemelésnek még a közvetlen hatását is nehéz megbecsülni, ezért nagyon óvatosak az elemzők. Barcza előrejelzései alapján 2004 első negyedévében 6,5 százalékon tetőzhet az inflációs hullám, majd decemberre 5,5 százalékra mérséklődhet az árdinamika.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.