BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
gazdaság

Javuló hangulat Európában – profitálhat ebből Magyarország is?

Az elmúlt évek gazdasági kihívásai – világjárvány, energiaválság, infláció, geopolitikai feszültségek – alaposan próbára tették az európai gazdaságot. A mögöttünk álló időszak, ennek megfelelően, nem a pozitív konjunktúráról, inkább a recessziótól való félelemről szólt. Mégis, 2025 közepére egyre több adat utal arra, hogy az európai gazdasági hangulatban lassan elérkezhet a fordulópont. Miközben az amerikai vámok miatt a globális bizonytalanság fokozódott, addig az elmúlt hónapokban azt láthattuk, hogy a gazdasági hangulatot jelző mutatók egyre inkább pozitívan alakultak. Vannak tehát jelek, amelyek azt mutatják, hogy a vámok várható negatív gazdasági hatásai mellett a piaci szereplők mégis pozitívan látják Európa jövőjét.
Szerző képe
VG Elemző: Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum igazgatója, Sümegi Ákos, az MBH Elemzési Centrum makrogazdasági elemzője
19 órája

Lássuk, hogy mindez minek köszönhető! Az Európai Központi Bank 2024 szeptembere óta folyamatosan csökkentette a kamatokat, és bár a júliusi kamatdöntő ülésen már nem változtatott, a betéti ráta már így is 2,0 százalékon áll. Ez a 2024. augusztusi 3,75 százalékos szinthez képest 175 bázispontos csökkentés, ami már szemmel is jól látható monetáris élénkítés. Ezenkívül a német kormány jelentős adócsökkentési és gazdaságélénkítő csomagot fogadott el nagyjából 46 milliárd euró értékben, ami növeli a vállalkozások versenyképességét és a beruházásokat is ösztönzi.

ekb
Az Európai Központi Bank 2024 szeptembere óta folyamatosan csökkentette a kamatokat / Fotó: AFP

Az élénkítő intézkedések mellett a makrogazdasági adatok is bizalomra adhatnak okot. Az infláció a vártnál gyorsabban közeledett az EKB 2,0 százalékos céljához, emellett a reálbérek is növekedtek, ami a fogyasztást segíti. A magyar gazdaság számára kiemelten fontos német ipari adatok is jól alakultak, hosszú idő után májusban nőtt a termelés, és bár egy adat alapján még nem beszélhetünk kilábalásról, pozitív hír, hogy elindult egy felfelé ívelő trend Európa legnagyobb gazdaságának iparában. Az ipari megrendelések száma már év eleje óta emelkedik, ami további pozitivitásra adhat okot a német ipar teljesítményét illetően.

Fontos megemlíteni, hogy az Európai Bizottság 2025. tavaszi gazdasági előrejelzése szerint az EU gazdasága a vártnál jobb teljesítménnyel indította az évet, és a növekedés üteme 2026-ban felgyorsulhat.

A reál-GDP 2025-ben az EU egészében 1,1 százalékkal, az euróövezetben 0,9 százalékkal emelkedhet, míg az infláció csökkenése is folytatódik, hozzájárulva a stabilabb gazdasági környezethez. A fogyasztói hangulat is javult, ami részben az infláció enyhülésének és a növekvő reálbéreknek köszönhető.

Az európai gazdaság erősségét azonban árnyalják az ágazati különbségek. Míg a feldolgozóipari beszerzésimenedzser-indexek javulást mutattak az elmúlt időszakban, és már közel állnak a zsugorodást és növekedést elválasztó 50 pontos határhoz, addig a szolgáltatóipari mutatók inkább stagnáltak vagy kissé visszaestek. Kritikus kérdés lesz a következő pár hónapban, hogy a vámháború okozta bizonytalanságot és a gazdasági nyomást hogyan lesznek képesek megugrani az egyes ágazatok – az EKB és a német kormány gazdaságélénkítése éppen ezt hivatott segíteni. 

Az ágazatok teljesítménye Magyarországon is kulcskérdés lesz, főleg, mivel mind a termékek, mind a szolgáltatások kereskedelmében fontos partnerünk az USA. A teljes magyar exportban az USA-ba irányuló kivitel körülbelül 5 százalékot tesz ki, a régióban Szlovákia mellett ez a legmagasabb arány. A gépek és elektromos eszközök közel felét teszik ki az Egyesült Államokba irányuló magyar áruexportnak, a szállítóeszközök pedig nagyjából a harmadát. Eközben erre a két termékcsoportra a legmagasabbak a jelenlegi vámszintek, így fontos lesz, hogy az ezeken kívül eső termékek és a szolgáltatások milyen mértékben tudják majd ellensúlyozni ezeknek az ágazatoknak a bevételkiesését.

A német gazdasági hangulatot jól megragadó ZEW hangulatindex és az IFO intézet által közölt üzleti hangulatindex is növekedett az elmúlt hónapokban. Az április 2-i Liberation Day – az emlékezetes nap, amikor Donald Trump bejelentette a mindenkit meghökkentő vámokat – okozott ugyan némi megtorpanást ezekben a mutatókban is, ám ezt követően ismét emelkedést láthattunk. Ami kifejezetten pozitív, hogy most már nemcsak a várakozások javulnak, hanem a jelenlegi helyzetmegítélésre vonatkozó mutatók is emelkednek. A feldolgozóipari konjunktúramutatók szintén emelkedtek év eleje óta, ami jelzi, hogy a vállalatvezetők is egyre optimistábbá váltak.

 

A gazdaság szépen lassan magára találhat a következő negyedévekben, és 2026-ban már érezhető fellendüléssel számolunk a magyar gazdaságban is, amelyet a külső kereslet élénkülése és a kormányzati fogyasztásélénkítő intézkedések is támogathatnak. Ugyan idén 1 százalék feletti növekedést nehezen fog tudni kipréselni magából a magyar gazdaság, azonban jövőre már más lehet a helyzet. 2026-ban az új, elkészülőben lévő ipari beruházások is bekapcsolódnak a termelésbe, ami szintén támogathatja a növekedést.

A szerző további cikkei

Továbbiak

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.