BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
adatközpont

Egy letűnt óriás új reménye

A Nokia hosszú távú növekedési kilátásai szempontjából az adatközpontok felé történő nyitás jelentős potenciált rejt magában, mivel az okostelefonok terén nem tudott lépést tartani a technológiai fejlődéssel. Az eddig viszonylag stabil, de alacsonyabb növekedést mutató telekommunikációs szegmensről a Nokia egy dinamikusabb, magasabb növekedési ütemű piac felé tolódik el, ami jellemzően magasabb profitmarzsokat is eredményezhet a vállalat számára.
Szerző képe
Karikás Krisztián
a Concorde részvényelemzője
Tegnap, 10:00

Hosszú és göröngyös út vezetett odáig, hogy a korábban meghatározó mobiltelefon-gyártó Nokia ismét növekedési pályára állhasson. A 2000-es évek elején még vezető pozícióban lévő vállalat az okostelefonok térnyerése után nem tudott lépést tartani a technológiai fejlődéssel, és még a Microsofttal közösen fejlesztett okostelefon sem volt elég ahhoz, hogy visszarántsa a céget a siker útjára.

Nokia,Technology Trade Show
A Nokia Corporation a 2025-ös barcelonai Mobile World Congressen / Fotó: NurPhoto via AFP

Ma viszont új hajtóerőként a mesterséges intelligencia szolgál az adatközpontok bővülésében. Ahogy korábbi cikkünkben is kitértünk rá, a becslések szerint az adatközpontok iránti teljes kereslet mintegy 70 százalékát az AI-kapcsolt létesítmények fogják adni. Ennek köszönhetően egyre nagyobb az igény a fejlett hálózati berendezések iránt, amelyek képesek kiszolgálni a magas számítási kapacitást igénylő folyamatokat. A 650 Group előrejelzése alapján a teljes AI-hálózati piac értéke 2026-ra megduplázódik, amit elsősorban ezek a korszerű eszközök hajtanak majd.

 

Az Alcatel-Lucent 2016-os felvásárlását követően a Nokia alapvetően szakított a korábbi mobiltelefon-gyártó tevékenységével, és üzleti fókuszát a vezeték nélküli telekommunikációs eszközök fejlesztése felé helyezte. Már 2016-ban a bevételek mintegy 60 százaléka származott vezeték nélküli berendezésekből.

2025-ben a vállalat egy újabb jelentős lépést tett működésének átalakításában az amerikai Infinera felvásárlásával. Ez az akvizíció lehetővé tette a Nokia számára, hogy erős pozíciókat építsen ki az optikai hálózatok fejlesztése terén, és magasabb profitabilitású üzletágak felé mozdítsa el működését. Az elemzések szerint 2026-ra a hálózati infrastruktúráért felelős szegmens már a vállalat bevételeinek közel 40 százalékát adhatja, míg a korábbi vezető mobilhálózati üzletág aránya 38 százalékra csökkenhet.

Az adatközpontok szempontjából az optikai hálózati berendezések kulcsfontosságúak az egyes eszközök és létesítmények összekapcsolásában, valamint az adatáramlás biztosításában. A hálózati berendezések piacát három fő szegmensre oszthatjuk: a legnagyobb részt az Ethernet-alapú kapcsolók (switch-ek) adják. Ebben a szegmensben az Arista vezet, míg a Nokia jelenleg kihívó szereplőként van jelen, ám a piac egészében jelentős bővülés várható.

A routerek – melyek az adatcsomagok megfelelő irányításáért felelősek – piacán a Nokia már meghatározó pozíciót épített ki. Piaci részesedése a 2020-as 2 százalékról 2024 végére 15 százalékra nőtt, így a Cisco és a Juniper mögött a harmadik legnagyobb szereplővé vált.

Ahogy korábbi cikkünkben is említettük, az adatközpontok összekapcsolása kiemelt jelentőségű a hatékony adatáramlás szempontjából. Az optikai kábeleken túl az adatközpont-összeköttetési (DCI, datacenter interconnect) megoldások piaca 2024-ben már meghaladta a 3 milliárd dolláros éves bevételt. Ebben a szegmensben a Nokia az Infinera felvásárlásának köszönhetően markáns piaci szereplővé vált, 23 százalékos piacvezető részesedéssel maga mögött tudva olyan nagynevű versenytársakat, mint a Ciena vagy a Cisco.

 

Az 650 Group piaci adatai szerint a felvásárlást követően a Nokia az optikai hálózatok piacán kiemelkedő szereplővé vált, megelőzve a nagy amerikai eszközgyártókat is.

 

A Nokia hosszú távú növekedési kilátásai szempontjából az adatközpontok felé történő nyitás jelentős potenciált rejt magában. Az eddig viszonylag stabil, de alacsonyabb növekedést mutató telekommunikációs szegmensről az operáció egy dinamikusabb, magasabb növekedési ütemű piac felé tolódik el, ami jellemzően magasabb profitmarzsokat is eredményezhet a vállalat számára. Az értékeltségi mutatók alapján ugyanakkor látható, hogy a Nokia részvényei az amerikai versenytársakhoz képest jelentős diszkonton forognak, ami arra utal, hogy a piac még várja a megerősítést a jövőbeli növekedési kilátások terén. Amennyiben a cég sikeresen át tudja pozicionálni magát ebbe a prosperáló szegmensbe, a befektetők jelentős felértékelődést tapasztalhatnak.

A szerző további cikkei

Továbbiak

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.