BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Patikaalapítás korlátok nélkül

Eltörölné a patikaalapítás korlátait, s lehetővé tenné az árkülönbségeket a Gazdasági Versenyhivatal. A patikaliberalizációt a gyógyszerészek elvetik. Szerintük megfelelő árrésbevétel mellett a már kipróbált rendszert kellene megtartani.

Megfelelő szabályozással megengedhető a nem vényköteles orvosságok gyógyszertáron kívüli árusítása - mondta a Világgazdaságnak Torjákné Amberger Teréz. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) patikaliberalizációról szóló tanulmányának szakmai vezetője úgy látja: a gyógyszertári verseny növelése, az alapítási korlátok megszüntetése javíthat a gyógyszerellátáson, és árcsökkentést eredményezhet.

A tb által támogatott szereknél rögzített árat kellene alkalmazni a GVH szerint, a többi készítmény árát maximalizálni kellene, s ennél olcsóbban lehetne árusítani. Angliában például 30 százalékos árkülönbség is előfordul a nagy és kis forgalmú gyógyszertárak között. Torjákné szerint a kis forgalmú, elsősorban falusi hazai patikák fennmaradását központi támogatással kellene segíteni.

A GVH tanulmányáról a kormány - bár megkapta az anyagot - eddig nem mondott véleményt. Torjákné úgy fogalmazott: mivel a hivatal az Országgyűlés alá tartozó szervezet, elképzelhető, hogy a parlamenttől kérnek állásfoglalást.

A Magángyógyszerészek Országos Szövetségének egyik vezetője úgy látja: a hazai gyógyszertári hálózat mindaddig jól működött, amíg az utóbbi években nem vontak ki jelentős árréstömeget a rendszerből, ám így is ellátja a feladatát. Hankó Zoltán szerint várható, hogy a kormány döntése alapján jövőre 3 milliárd forinttal bővül a tb-támogatott gyógyszerek árréstömege, s a vény nélküli készítmények forgalma további 2 milliárdos bevételt jelent a patikáknak. Úgy véli, a gyógyszertár-alapítási korlátok felszabadításával drágulhat az ellátás.

A GVH munkatársa a változtatástól a rosszul működő ügyeleti rendszer megváltozását is várja. Szerinte lennének vállalkozók 24 órás nyitva tartású patika létesítésére, ám a jelenleg hatályos alapítási korlát miatt erre nincs mód. Hankó ezzel kapcsolatban kijelentette: nem új patikákra, hanem az ügyeleti ellátás megfelelő szabályozására van szükség. A jelenlegi, vényenként kapott 100 forint "csengetési" díjjal legfeljebb 3000 forintot képes megkeresni a patika, ami töredéke az ügyeleti kiadásoknak.

A GVH munkatársa azt is elmondta, az EU számos tagállamában házhoz szállítják a megrendelt medicinát, nálunk ettől - biztonsági okokra hivatkozva - elzárkóznak a patikusok. Hankó szerint nem erről van szó. A gyógyszerészek olyan egyezséget kívánnak kötni a kormányzattal, ami tartalmazná a házhoz szállítást, a beteggondozást, a patikai "intim sarok" kialakítását is. Ám ehhez megfelelő árrésbevételre van szükségük.

Azzal a GVH is egyetért, hogy patikát csak gyógyszerész vezethet, s a vényköteles termékek expediálását legalább szakirányú asszisztens végezze, ám a versenykorlátozó fékek limitálására törekszik. Hankó Zoltán szerint azt kell eldönteni: szabad-e a verseny szellemében olyan intézkedéseket hozni, amelyek veszélyeztetik a biztonságos gyógyszerellátást.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.