A második negyedévben ugyan meglehetősen gyengén teljesítettek az euróövezet gazdaságai, ám az év hátralevő részére élénkülést jósolnak a szakértők. Az Eurostat tegnap közzétett adatai szerint az első negyedévi 0,5 után április és június között mindössze 0,3 százalékkal bővült a tizenkettek kibocsátása, és ugyanekkora eredményt ért el az EU egésze is (legalábbis azon országok alapján, amelyek már ismertették ezt az adatot). Az összesített szám persze ezúttal is komoly eltéréseket takar. Olaszország féléves recesszió után 0,7 százalékos növekedést produkált, miközben a német gazdaság a kifejezetten jó, 0,8 százalékos első negyedévi plusz után stagnált áprilistól júniusig. A francia kormány ma teszi közzé az eredményt; a Bloomberg által megkérdezett elemzők 0,2 százalékos bővülést jósolnak.
Az Európai Bizottság ugyancsak tegnap kiadott előrejelzése azzal számol, hogy a lanyha második negyedév után a harmadik negyedévben 0,4, majd az utolsó három hónapban 0,6 százalékra gyorsul az euróövezet expanziója. Piaci szakértők egyetértenek azzal, hogy az eurónak a dollárral szembeni gyengülése az év hátralevő részében javítja az európai kilátásokat. Ahogy Laurence Boone, a Barclays Capital párizsi elemzője fogalmaz: az év első fele volt a leggyengébb időszak. A brüsszeli derűlátást azonban a legtöbb közgazdász túlzottnak tartja; az elemzői konszenzus mindkét negyedévre 0,4 százalékot jósol.
A Nemzetközi Valutaalap is úgy látja, a nehezén már túl van az európai gazdaság, hiszen az utóbbi időben egyre több jel utal az élénkülésre. Júliusban végre nőtt az ipari termelés értéke, a vállalatvezetők egyre bizakodóbbak, és a kiskereskedelmi forgalom is bővült az elmúlt két hónapban. A munkanélküliek aránya továbbra is nagyon magas a kulcsfontosságú német és francia piacon, ám mindkét országban javuló tendencia tapasztalható. Az IMF azonban így is óvatos. Legfrissebb becslésében már csak 1,3 százalékos éves GDP-növekedést jósolt a tizenkettekben, ez 0,3 ponttal alacsonyabb az áprilisban kiadott prognózisnál. A visszahúzó tényezők között előkelő helyen szerepel a magas világpiaci olajár, s ez az EKB vezető közgazdásza, Otmar Issing minapi nyilatkozata szerint is komolyan hátráltatja az európai gazdaság kibontakozását.
Németországban részben a közelgő választások miatt erősödik az üzleti bizalom. Andreas Speer, a Bayerische Landesbank elemzője szerint a többség arra számít, hogy a várhatóan kormányt alakító jobbközép pártok mindent megtesznek majd a lakosság költekező kedvének fokozásáért. Részben ennek a várakozásnak tudható be, hogy júliusban az üzleti és a befektetői bizalom mutatószámai is jelentősen emelkedtek. A tények is alapot adnak némi derűlátásra, hiszen a német ipari termelés júniusban fél éve nem látott mértékben növekedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.