BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Pragmatikus energiapolitika

Elemzők szerint nincs remény arra, hogy Oroszországot rávegyék az európai energiacharta ratifikálására, ezért a kétoldalú alapszerződésben kell rögzíteni az együttműködés feltételeit. Várhatóan ez lesz a fő gondolata annak a tanácskozásnak, amelyet az uniós állam- és kormányfők pénteki informális csúcsértekezletükön az energiapolitikának szentelnek. A finnországi Lahtiban sorra kerülő csúcson a huszonötök mellett Vlagyimir Putyin is részt vesz, ő az orosz energiaszektor óriási készleteire és tőkéjére támaszkodva az erő pozíciójából tárgyalhat az európaiakkal.

Arra már Brüsszelben sem számítanak, hogy rá tudják venni Putyint a szabadpiaci feltételek teljes körét garantáló energiacharta ratifikálására, ezért a kétoldalú alapszerződés jövőre esedékes megújításában bíznak. Ebben kell minél előnyösebb feltételeket kiharcolni az európai energiavállalatok számára mind az oroszországi beruházási lehetőségek, mind a kőolaj- és földgázimport terén. Cserébe elkerülhetetlen lesz, hogy az európai országok beengedjék az orosz energetikai beruházásokat. A piaci szereplők eddig sem tétlenkedtek: elég az E.On szibériai projektjére vagy a Gazprom magyarországi és ausztriai térnyerésére utalni. A világos játékszabályok hiánya azonban sok borsot tör a cégek orra alá. London például nemrég megakadályozta, hogy az orosz gázipari óriás felvásárolja a Centrica brit földgázellátó céget, miközben az orosz hatóságok a Royal Dutch/Shell szahalini beruházása elé gördítenek újabb és újabb akadályokat – emlékeztet a Financial Times.

A magyar kormány arra törekszik, hogy az uniós energetikai projektekkel (például a Nabucco földgázvezetékkel) egy időben minden lehetőséget megragadjon az Oroszországgal való kétoldalú együttműködésre is. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök egy tegnapi sajtóbeszélgetésen kifejtette: csak hosszú távon lehet arra számítani, hogy konkrét tartalommal telik meg az EU közös energiapolitikája. A tagállamok érdekei sok mindenben eltérnek, és egyelőre közösségi támogatások sincsenek mondjuk földgázprojektek kivitelezésére. Budapest egyébként nemcsak Moszkvával keresi a közvetlen együttműködés lehetőségét, hanem a kelet-közép-európai és balkáni országokat is igyekszik bevonni energiapolitikai terveibe. Ennek jegyében november 14-én Budapesten 11 térségbeli ország szakminisztere tanácskozik majd energetikai kérdésekről – mondta el Kóka János gazdasági miniszter. A magyar kormány bízik abban, hogy sikerül hazánkat a régión belül az orosz földgáz elosztóközpontjává tenni. Mint ismeretes, a Gazprom és a Mol jelenleg tárgyal arról, hogy Szerbián, Horvát- és Magyarországon keresztül Ausztriáig hosszabbítanák meg az eredetileg Törökországig tervezett új orosz földgázvezetéket, amely öt éven belül készülhet el.



Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.