Tavaly január és október között körülbelül 5000 milliárd dollárral csökkent a fejlett országokban a magá-nnyugdíjmegtakarítások értéke – számítja az OECD. A párizsi székhelyű szervezet most közzétett nyugdíjpiaci körképe szerint 2007 végén az önkéntes és magánnyugdíjpénztárak vagyona, a bankok és befektetési alapok által kezelt nyugdíj-előtakarékossági számlák, valamint a nyugdíj-biztosítási szerződések összege 28 000 milliárd dollárra, azaz az OECD-tagállamok hazai össztermékének 111 százalékára rúgott. Tavaly októberben viszont már csak 23 000 milliárd dollárt (a GDP 90 százalékát) tettek ki a magánnyugdíjeszközök – derül ki az anyagból. A tőzsdei folyamatok fényében az azóta eltelt hónapokban (ezekre a jelentés már nem terjed ki) alighanem tovább romlott a helyzet.
Az ezredforduló óta az OECD-országok kormányai igyekeztek a magánmegtakarítások felé való elmozdulással – ezenkívül a korhatár emelésével és a korengedményes visszavonulás feltételeinek szigorításával – fenntarthatóbbá tenni az állami felosztó-kirovó rendszerre épülő nyugellátást. Ennek eredményeként most már a tagállamok felében kötelező vagy legalábbis nagyon elterjedt a magán- és önkéntes nyugdíjbiztosítások igénybevétele. A magánmegtakarítások növekedése azonban sok esetben nem tudott lépést tartani a demográfiai helyzet romlásával, az állami ellátórendszer gyengülésével, ezért a lakosság időskori életszínvonal-kilátásai romlottak. (Magyarország e téren még viszonylag jól áll, nálunk a nyugdíjba vonuláskor várható jövedelem szintje bőven az OECD által elfogadhatónak tekintett 70 százalék felett van.) A pénzügyi válság a szakértők szerint tovább súlyosbította ezeket a problémákat, és még sürgetőbbé tette a további reformokat.
A magánnyugdíjpénztárak tavalyi veszteségei elsősorban abból fakadtak, hogy 2001–07 között a nyugdíjalapok általában növelték eszközeiken belül a részvények arányát, és nemzetközi szinten egyre inkább diverzifikálták a portfólióikat. Helyzetüket az is nehezítette, hogy többségük egymilliárd dollárnál kisebb vagyonnal rendelkezik, márpedig a szakértők szerint e határ felett érvényesülnek a befektetéseket és az alapkezelést illetően a méretgazdaságossági előnyök. Mérsékelt veszteségekkel csak a konzervatív befektetési stratégiát követő (például a lengyel vagy a török), illetve a részvényektől a kötvények felé elmozduló (köztük a holland és svájci) pénztárak úszták meg a tavalyi pénzügyi krízist.
Ezzel szemben például a különösen sok kockázatot vállaló ír nyugdíjalapok számára tragikus eredményeket hozott 2008, és rosszul jártak a részvényekkel az amerikai nyugdíjpénztárak is, amelyek a világ nyugdíj-megtakarításainak mintegy felét (!) kezelik. Belgiumban és Dániában már 2007-ben negatívvá vált a nyugdíjalapok nettó jövedelemáramlása, és tavaly a fejlett országok zöme ugyanígy járt. Az így megvalósult pénzkiáramlás az előzetes számítások szerint elvitte az előző évek gyarapodásának eredményét – szögezi le az OECD jelentése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.